Niekedy stačí ísť s davom a staviť na istotu, nový iPhone 5S alebo samsungovskú Galaxy S4, prípadne iPad alebo Xperia Z tablet od Sony. Pri limitovanom rozpočte tieto bestsellery automaticky odpadávajú. No dobre poslúži aj Prestigio alebo Alcatel za polovičnú cenu. V zásade však platí, že primárnou otázkou pri výbere smartfónu a tabletu by nemala byť cena zariadenia. Alebo to, ako veľmi známa a vychytená je značka výrobcu.

Android alebo iOS

V prvom rade je dôležité rozhodnúť sa pre vhodnú platformu: operačný systém, na ktorý sa viaže ekosystém aplikácií a služieb. Prvou možnosťou je iOS pre iPhone a iPad, pre ktoré je ušitý na mieru. To je jeho veľká výhoda. Ponúka ovládanie, ktoré mnohí ľudia subjektívne hodnotia ako najintuitívnejšie. Vďaka optimalizácii je systém rýchly a plynulý.

Silnou stránkou iOS je široký výber kvalitných aplikácií pre používateľov z biznisu. Nevýhodou môže byť uzavretosť systému. Jeho tvorcovia tak trochu zviazali používateľovi ruky. Hoci docielili, že ani nič nepokazí.

Alternatívou iOS je Android, z ktorého sa medzičasom stal líder na trhu smartfónov a tabletov (v počte zariadení). V princípe sa drží opačnej filozofie ako applovský iOS. Android je otvorený: umožňuje nastaviť a personalizovať takmer všetko. Aj keď s väčšou voľnosťou sa zvyšuje riziko, že sa niečo pokazí. Celkovo sa Android úrovňou, plynulosťou, stabilitou a ponukou aplikácií za ostatný rok dorovnal iOS.

„Holý“ Android si každý výrobca hardvéru (Samsung, LG, Huawei...) upravuje. Nadstavby systému, obsahujúce nové funkcie, ale aj vyslovené kozmetické zmeny sú spôsob, akým sa jednotlivé značky odlišujú. Hoci to spôsobuje, že aktualizácia na novú verziu Androidu pre staršie telefóny a tablety je ruleta. Odporúčanie: zaobstarať si zariadenie s Androidom 4.1 a novším.

K dispozícii je tiež Windows Phone (momentálne vo verzii 8). Jeho tvorca, Microsoft, tiež stavil na intuitívnosť, no výsledok nemusí sadnúť každému. Výhodou je, že štandardne (od výroby) obsahuje aplikácie kancelárskeho balíka Office pre mobily.

Počet a kvalita ostatných aplikácií je oproti applovskej a androidovskej konkurencii výrazne nižšia. Pri tabletoch si treba tiež dať pozor, či pracuje na klasickom (pécečkovom) systéme Windows 8 alebo špeciálnom tabletovom Windowse 8 RT. Do toho si možno inštalovať len aplikácie z microsoftovského online obchodu. Neporadí si s bežnými programami pre PC. Práve tabletov s Windowsom 8 pribúda: mobilitou a dostatočným výkonom vedia plnohodnotne nahradiť pracovný ultrabook.

Synonymom biznisového smartfónu bolo v minulosti BlackBerry. Niekdajšia ikona brandže sa však trápi. Kvôli otáznej budúcnosti tak momentálne nie je veľmi vhodným adeptom na kúpu. No možno sa to časom ešte zmení.

Nesklame ani plast

Smartfón a tablet pre manažéra či obchodného cestujúceho by mal byť nielen elegantný a reprezentatívny, ale aj odolný a prenosný. Rozšírený názor, že kovové mobily a tablety by mali byť odolnejšie, a teda aj kvalitnejšie, pritom nemusí platiť univerzálne.

Výrobcovia mobilov obliekajú svoje high-endové modely čoraz častejšie do plastu – vysokokvalitného polykarbonátu. Takéto zariadenie je zvyčajne ľahšie a nezriedka odolnejšie než kovový konkurent. Z niektorých crash testov vyšla úspešnejšie plastová Galaxia alebo Nokia než kovový iPhone či HTC One. No a do hry vstupuje ešte jeden faktor: kryt mobilu, ktorý posúva hranice elegantnosti aj odolnosti.

Čo sa týka veľkosti, v mobiloch sa tento rok štandardom stal päťpalcový displej, ktorý nafúkol rozmery zhruba na 14 x 7 centimetrov. Ovládanie jednou rukou je tak oveľa menej pohodlné než pri smartfónoch s menšou uhlopriečkou. Naopak, pri čítaní e-mailov alebo prezeraní excelovskej tabuľky je to výhoda.

Kompaktnosť veľkých mobilov alebo ešte väčších fabletov (s uhlopriečkou nad 5,5 palca) možno sčasti zlepšiť pomocou bluetoothového handsfree. Pre väčšiu mobilitu sú vhodnejšie štvorpalcové iPhony alebo ešte menšie zariadenia. V prípade tabletov s iOS a Androidom je na výber viacero veľkostí od sedem do desať palcov. Pri plackách s Windowsom 8, ktoré sú tak trochu laptopom bez klávesnice, už výrobcovia idú aj do mierne väčších uhlopriečok.

Čo sa páči oku

Displej nie je len o veľkosti. Ide tiež o to, že výrobcovia používajú rôzne technológie: každá má pozitíva a negatíva. Amoled je v zásade výsadou Samsungov a niektorých Nokií. Vyznačuje sa vysokým kontrastom a výraznými farbami. Pre niekoho až príliš živými. Dá sa povedať, že Amoled ponúka väčšiu istotu dobrej čitateľnosti na priamom slnku ako LCD. Hoci pri niektorých modeloch možno po dlhšom čase pozorovať blednutie farieb.

Aj technológia LCD sa stále zlepšuje. Displej typu Super LCD, ktorý využíva napríklad HTC, sa momentálne označuje ako najkvalitnejší na mobilnom trhu. Pravda, všetky technické parametre sa podriaďujú subjektívnemu názoru používateľa (a jeho očí). Je preto vhodné pozrieť sa „výkon“ displeja v interiéri aj na priamom slnku.

Dôležitým aspektom je rozlíšenie. Na mobiloch sa štandardom stáva full HD, desaťpalcové tablety siahajú až na 2 560 x 1 600 bodov. Podstatná je hustota bodov, pomer veľkosti uhlopriečky a rozlíšenia. Bežné ľudské oko rozozná na vzdialenosť 25 centimetrov hustotu 350 bodov na palec (ppi). Päťpalcový full HD displej má 441 ppi. Jemnosť sa hodí nielen pre fotografie, ale aj pri čítaní textu, webových stránok či architektonických nákresoch.

Jeden deň nestačí

Pri smartfónoch a tabletoch nad štyristo eur je otázka výkonu v princípe bezpredmetná. Modely s dvoj- a štvorjadrovými procesormi sa výkonom približujú netbookom. V kombinácii so štandardnými dvoma gigabajtmi pamäte to znamená pohodlnú prácu aj konzumáciu multimédií.

Samostatnou kategóriou sú nové tablety so systémom Windows 8. Tie s procesorom Atom vedia znížiť predajnú cenu a s prehľadom zvládajú bežnú prácu s textovým editorom či webovým prehliadačom. Náročnejšie operácie, napríklad editácia fotografií, práca v databázach alebo 3D modelovanie, si už vyžadujú čip Core i5 alebo i7 s najmenej štyrmi gigami pamäte.

Zvyšuje aj výdrž batérie. Hoci tento parameter stále čaká na generačný skok, lebo aktívne používané mobilné zariadenia na jedno nabitie vydržia stále len jeden deň (za dobrú výdrž tabletu sa počíta desať hodín). Vítaným doplnkom sú preto pripojiteľné klávesnice so sekundárnou batériou či bezdrôtové nabíjanie.

Lokalizovať a vymazať

Kvalita fotoaparátu je pre mnohých biznisových používateľov dôležitá. Napríklad pri zaznamenávaní poistných udalostí, záberoch realít alebo dizajnových inšpirácií. Základom je nerozhodovať sa na základe počtu megapixlov.

Nokia Lumia 1020, Sony Xperia Z1, iPhone 5S alebo Samsung Galaxy Note 3 vedia nahradiť bežný kompaktný fotoaparát. Na pracovné nasadenie môže stačiť aj zástupca strednej triedy. Pri výbere si treba všímať druh objektívu, výhodou je optická stabilizácia.

V dobe cloudových služieb je pre biznisového používateľa stále výhodou, ak sa pri uchovávaní fotiek (a aj iných dát) môže spoľahnúť na starú dobrú pamäťovú kartu. Tá sa začína v smartfónoch stávať raritou.

Pre biznis používateľa je dôležitá ochrana dát. Šifrovanie je bežná funkcia, s doinštalovaním bezpečnostných aplikácií sa dá mobil na diaľku lokalizovať aj vymazať. Bezpečnostné prvky ako čítačka odtlačkov prstov v iPhone 5S sú bonus.

Smartfóny a tablety v kocke

  • Systém: iOS, Android, Windows Phone a BlackBerry sa líšia dostupnosťou aplikácií na biznis použitie
  • Dizajn a vyhotovenie: Polykarbonát môže byť pevnejší ako kov
  • Displej: Väčšia uhlopriečka a vyššie rozlíšenie ovplyvňujú používateľský komfort
  • Procesor a pamäť: Výkonom sa smartfóny a tablety vyrovnajú netbookom
  • Batéria: Výdrž sa zlepšuje, no stále sa čaká na generačný skok
  • Fotoaparát: Bežný kompaktný fotoaparát už nepotrebujete