Kým v elektronických obchodoch, hlavne tých väčších, je to situácia, s ktorou sa vyrovnať dá, sú oblasti, kde dlhý bezhotovostný prevod robí komplikácie. Napríklad pri platbe remeselníkom. Tí by radi videli, že im peniaze na účet prišli, aby ich nečakalo naháňanie nezaplatených faktúr a potreba čerpania úveru pri nákupe materiálu.

Niektoré systémy už podobnú funkciu plnia, slovenské Viamo oznamuje hneď, že peniaze boli poslané. Aj keď cestujú stále tradičnými pomalými kanálmi. A podobný systém prevádzkuje aj Mastercard, PayPal či Google Pay. A, samozrejme, bitcoin. Mimochodom, všetko sú to mimobankoví, technologickí hráči.

Konkurenčná výhoda

Banky majú záujem zaviesť vlastný systém rýchlych platieb, aby sa podobným fintechovým spoločnostiam vyrovnali. Majú vlastnú nákladnú infraštruktúru a nechcú skončiť len ako jej poskytovatelia pre iných, ktorí majú inovatívnejšie nápady.

Je tu obava bánk, že skončia ako telekomy, teda len poskytovatelia infraštruktúry, pričom skutočnú komunikáciu zabezpečujú WhatsApp, Hangouts či Skype

„Je tu obava bánk, že skončia ako telekomy, teda len poskytovatelia infraštruktúry, pričom skutočnú komunikáciu zabezpečujú appky ako WhatsApp, Hangouts či Skype. Podobne sa aj banky obávajú, že im iní hráči vezmú transakčný biznis,“ vysvetľuje Miroslav Lukeš, šéf Mastercardu pre Česko, Rakúsko a Slovensko. Prevody – aj medzinárodné – medzi kartami Mastercard už fungujú cez aplikáciu Masterpass, a to i na Slovensku.

Niektoré štáty už vlastné okamžité systémy rozbehli, Slovensko medzi nimi zatiaľ nie je. Banky čakajú na to, čo sa uchytí, aby neinvestovali do infraštruktúry zbytočne. Prípadne by prijali aj štandard, ktorý zavedie jednotné pravidlá pre všetkých.

Čo treba vedieť o okamžitých platbách

  • sú nastavené pravidlá, ako by mali fungovať, ale zapojenie bánk je dobrovoľné
  • môžu začať fungovať od novembra 2017
  • budú na princípoch SEPA platieb
  • iba pre eurové platby najviac do 15-tisíc eur
  • platby sa pripíšu príjemcovi do 10 sekúnd
  • platiť sa bude dať nepretržite, bez ohľadu na víkendy a sviatky
  • príjemca môže peniaze hneď použiť

Zatiaľ dobrovoľne

Tak ako sa v Európe zjednotili platby, keď získali SEPA formáty a jednotné pravidlá, podobne by sa v európskom priestore mali stať skutočnosťou aj okamžité platby, keď bude trvať len desať sekúnd od zaplatenia a príjemca nimi bude môcť disponovať.

Aj keď ide o dobrovoľný projekt, najväčší inovátori by mohli túto novinku priniesť klientom už koncom tohto roka, v budúcom by mohli nasledovať ďalší. Slovenské banky z konkurenčných dôvodov takúto novotu jednoznačne vopred nehlásia, no tvrdia, že sa ňou zaoberajú.

Prečo teraz

Každý rok pribúdajú krajiny, ktoré vyvíjajú národné systémy, aby možnosť okamžitých prevodov peňazí klientom sprístupnili. Aby zase nezostala Európa roztrieštená, ako to v minulosti bývalo i pri obyčajných cezhraničných prevodoch, Európska platobná rada (EPC) v závere vlaňajška schválila pravidlá, podľa ktorých by sa mali riadiť nové SEPA okamžité platby. Tak, aby vznikol harmonizovaný systém, aby ľudia vedeli v reálnom čase prijímať platby a platiť takto v celom európskom priestore, nielen na domácej pôde.

Banky dostali rok na to, aby sa pripravili, rovnaký čas majú na prispôsobenie klíringové centrá, ktoré zabezpečujú zúčtovanie a vyrovnávanie peňazí, ktoré už klient po stlačení tlačidla „zaplatiť“ nevidí a nevníma. Keďže celé by to malo ísť na princípoch SEPA platieb, EPC si myslí, že by sa banky mohli prispôsobiť rýchlo, ľahko a s neveľkými nákladmi.

Od úspechu ich zavedenia bude závisieť najmä to, koľko hráčov sa dobrovoľne pridá. Aby nová služba dokázala byť naozaj pre všetkých.

Príklady fungujúcich rýchlych platieb vo svete
KrajinaNázovZačiatokKanál
Južná KóreaElectronic Banking Ssytem (EBS)2001Online/Mobile
Južná AfrikaReal-Time Clearing (RTC)2006Online/Mobile/Fyzicky
Južná KóreaCD/ATM System2007Fyzicky
Veľká BritániaFaster Payments Service (FPS)2008Online/Mobile/Fyzicky
ČínaInternet Banking Payment System (IBPS)2010Online/Mobile/Fyzicky
IndiaImmediate Payment Service (IMPS)2010Online/Mobile/Fyzicky
ŠvédskoBiR/Swish2012Mobile
TureckoBKM Express1013Mobile
TalianskoJiffy – Cash in a flash (Jiffy)2014Online/Mobile
SingapurFast And Secure Transfers (FAST)2014Online/Mobile/Fyzicky
ŠvajčiarskoTwint2015Mobile
MexikoSPEI2015Online/Mobile/Fyzicky
Pripravujú
AustráliaNew Payments Platform (NPP)2017
SEPARôzne implementácie na základe SEPA2017
Saudská ArábiaFuture Ready ACH2017/18
Hongkongn2018
JaponskoZengin Data Telecommunication System2018
HolandskoInstant Payments2019
BelgickoInstant Paymentsn
USAnn
Poznámka: Fyzická prítomnosť znamená buď cez pobočky, bankomaty, alebo bankových agentov
PRAMEŇ: BIS

Desať sekúnd

Okamžité platby, tak ako ich zadefinovala EPC, by mali banky klientom umožniť sedem dní v týždni i mimo pracovného času. Nemali by trvať viac ako desať sekúnd. Za ten čas by mal odosielateľ platby dostať potvrdenie o tom, že príjemca ich už na účte má.

V rámci SEPA okamžitých platieb by sa takto mali prevádzať eurá v hodnote najviac 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa