Z niektorých policajtov, prokurátorov a sudcov sa stali zapredanci. Pre budúcnosť Slovenska je nutné súčasnú cestu zmeniť a prinavrátiť právnu istotu každému občanovi.
Dosiahnuť tento vytúžený cieľ je však proces trvajúci roky, ak nie dekády. Neexistuje žiadne zázračné riešenie, ako sa lusknutím prstami zbaviť korupcie a klientelizmu. Naopak, prichádzajú nové problémy, ktoré veľké čistky vyvolávajú. Na prokuratúre, polícii, ale aj na súdoch je to strach a boj o moc. Tie formuje snaha zapáčiť sa vládnej garnitúre a jej záujmom. Od cieľa očistiť inštitúcie od ľudí skorumpovaných nie je ďaleko k snahe očistiť inštitúcie od ľudí nepohodlných.
Samotná vláda, najmä jej premiér, ukazujú, aké ľahké je ohýbať slovenské právne prostredie. Aj to je dôvod, prečo skupina sudcov vyjadrila obavy z absolútne neprimeraného zasahovania vládnej moci do života občanov. „S obavami sledujeme, ako dochádza k masívnej deštrukcii právneho štátu,“ varujú sudcovia.
Pritom nejde len o výkonnú moc vlády, ale aj zákonodarnú moc parlamentu, ktorý svojimi poslednými návrhmi ukazuje, ako rýchlo môže krajina stratiť právnu istotu. Nová národná rada prijala už vyše 50 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Zákony prijaté narýchlo, bez odbornej a verejnej diskusie ďaleko presahujú nutnosť bojovať s koronakrízou. Vládnej väčšine zachutilo prijímanie zákonov okamžite a bez oponentúry s cieľom dosiahnuť svoje. Slovensko sa vydáva cestou Maďarska a Poľska. Kým do minulého týždňa išlo najmä o bežné zákony, tento týždeň začal parlament rokovať o ústavných zákonoch. Ich prijatie či odmietnutie rozhodne o tom, ako sa posilní či oslabí právny štát na roky dopredu. Ide o tri kľúčové ústavné zákony: o generálnej prokuratúre, Ústavnom súde a dôchodkovom systéme.Takýto postup koncom týždňa kritizoval predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan, občianske združenie Via Iuiris, ale aj prezidentka. „Na práve prebiehajúcej schôdzi národnej rady zaznamenávam pokusy o zásahy do znenia ústavy, ktoré zásadným spôsobom menia charakter, činnosť a kreovanie ústavných orgánov. Takéto zmeny by sa mali prijímať po poctivej odbornej a verejnej debate,“ píše prezidentka.
Túžba po moci a rozšírenie vlastného politického vplyvu sú hlavnými motívmi fungovania väčšiny strán súčasnej vládnej koalície. V ničom sa tým nelíšia od predchádzajúcich Ficových vlád. Boj o povahu právneho štátu na Slovensku trvá aj po voľbách – a možno ešte intenzívnejšie než doteraz.