Rozbiehajúca sa ekonomika núka politikom čoraz viac peňazí na míňanie. Oproti plánom v rozpočte by mal štát v tomto roku vybrať na daniach a odvodoch o 878 miliónov eur viac. Budúci rok by to malo byť ešte lepšie. Analytici odhadujú, že príjmy štátu stúpnu až o 1,4 miliardy eur.
„Pozitívny vplyv vychádza z lepšieho plnenia daní a odvodov z práce a pomohol aj solídny výber dane z pridanej hodnoty (DPH). Prognóza odzrkadľuje aj silnejší rast príjmov na základe vyššieho nominálneho výkonu ekonomiky a zapracovania vplyvov plánu odolnosti a obnovy,“ uviedol v najnovšej daňovej prognóze Inštitút finančnej politiky (IFP).
Inými slovami, slovenský hospodársky rast v najbližších dvoch rokoch potiahnu peniaze z Bruselu. Potom však slovenské hospodárstvo začne strácať dych. Kým v tomto roku sa počíta s rastom hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,5 percenta a v budúcom až o 5,3 percenta, v roku 2024 by mal mať rast tempo už len 1,6 percenta.
Napriek tomu ide z pohľadu politikov o dobré správy. Najviac peňazí totiž bude k dispozícii práve v predvolebnom roku. Otázka dňa teda znie, ako sa peniaze napokon využijú. Pri pohľade na doterajšie spravovanie štátnej kasy je pravdepodobné najmä to, že zdroje sa nepoužijú za zníženie nafúknutého verejného dlhu.
S vojnou úradníci nepočítali
Najnovšia daňová prognóza z dielne štátnych analytikov má ešte jednu, zrejme pomerne veľkú dieru. Nie sú v nej vôbec započítané vplyvy aktuálnej ruskej invázie na Ukrajinu. Domácej ekonomike pritom môže značne uškodiť nedostatok ruských surovín. Odstrihnutie od ropy by mohlo ohroziť napríklad výrobu v bratislavskej rafinérii Slovnaft. Jedna z najväčších domácich fabrík nedokáže prejsť na spracovanie západnej ropy Brent okamžite. Dôvodom je jej odlišné chemické zloženie, ktoré si vyžaduje spracovanie inými technológiami.
Úplný výpadok ruských surovín je zatiaľ málo pravdepodobný. Aj Moskva potrebuje na financovanie svojej vojenskej ofenzívy peniaze zo západu. No kým priame dôsledky vojenského konfliktu nemusia byť veľké, tie nepriame, naopak, môžu byť obrovské. Vojna už prudko zvyšuje ceny zemného plynu. Práve z tejto komodity vo veľkom vyrába elektrinu Nemecko. Dôvod je prechod na zelenú ekonomiku a snaha zastaviť globálne otepľovanie. Výsledok? Neuveriteľne drahá elektrická energia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?