Že Igor Matovič chytí do ruky kladivo a bude ním chcieť rozbiť korupciu, očakával každý. Že sa ho však chytí a bude ním chcieť zahubiť epidémiu covidu, je pre mnohých prekvapením. Veľké činy a ešte väčšie PR sú podstatou politiky slovenského premiéra. V prípade epidémie sa mu to však podarilo – trafil vírus po hlave hneď prvou ranou.

Kým v prvej vlne bolo premiérovým politickým krédom nechať rozhodnutia týkajúce sa pandémie na epidemiológov, v druhej vlne to prestáva platiť. Zdá sa, že svoj veľký plán celoplošne pretestovať krajinu dokázal pretlačiť napriek pochybnostiam mnohých vedcov. A, paradoxne, veľká štátna sa akcia skončila väčším epidemiologickým úspechom, než sa očakávalo.

No medzitým sa stihol dostať do vojny okrem iného s lekárskymi organizáciami, ktoré odmietali ideu celoplošného testovania, s prezidentkou, ktorá kritizovala nepripravenosť akcie, s firmami, ktoré upozorňovali na chaos pri zavádzaní opatrení, alebo s mnohými ľuďmi, ktorí boli donútení dať sa „dobrovoľne“ otestovať.

Ukazuje sa, že aj keď s vypätím všetkých síl, no slovenské samosprávy, armáda a lekári dokázali celoplošné testovanie zvládnuť. Dáta z neho však potvrdili obavy epidemiológov a lekárov, že v mnohých oblastiach bolo testovanie zbytočné – v Bratislave bol pozitívny iba každý trojstý testovaný človek. Aj preto epidemiológovia neustále zdôrazňovali nutnosť testovať výhradne v postihnutých regiónoch. Odbremenilo by to preťaženú armádu aj zdravotníkov. No nevyzeralo by to až tak veľkolepo. Matovičov marketing vyjde Slovensko na desiatky miliónov eur.

Akcia však vyšla a z obehu sa stiahlo 30-tisíc nakazených – polovica toho, čo dokázalo PCR testovanie od svojho spustenia. Matovičovi narástli krídla. Relatívny úspech celoplošného testovania spôsobí, že ďalšie epidemiologické opatrenia sa budú rodiť v jednej hlave, ktorá ich bude presadzovať s ešte väčšou vervou.

Pritom úspech boja s epidémiou nezávisí od žiadneho jednotlivého kroku, ale od série poctivých a dlhodobých riešení. A tak po celoplošnom testovaní, ktoré vráti Slovensko týždne späť v počte nakazených, sa otvára rovnaká otázka ako v auguste: Dokáže slovenská vláda zaviesť a realizovať systémové riešenie pandémie? Alebo sa bude len dookola oháňať Matovičovým kladivom?