Koncept digitálnych dvojčiat vznikol už v 60. rokoch, keď americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pracoval na programe Apollo. Vtedy agentúra NASA potrebovala mať na Zemi rovnaké zariadenia, aké boli vo vesmíre. Najskôr boli kópie hardvérové a neskôr sa začali robiť ich digitálne verzie. Koncept sa stále využíva, pričom dnes má veľmi dôležitú úlohu v rôznych segmentoch.

Materiál pre Priemysel 4.0

Digitálne dvojča je obraz reálneho sveta v digitálnom prostredí. Zjednodušene je možné povedať, že javy, ktoré sa dejú v reálnom čase a v reálnom svete, sa v rovnakom čase dejú aj v digitálnom svete, konkrétne v digitálnej kópii reálneho sveta. V súčasnosti je trendom zbierať veľký objem výrobných údajov, ktoré však zvyčajne nie sú vhodne interpretované alebo vhodne využité na analýzy, optimalizáciu alebo riadenie.

„Využitím digitálneho dvojčaťa zozbierané dáta analyzujeme, triedime a následne využívame na kontinuálne zlepšovanie procesov a aktuálnych stavov. Digitálne dvojča spolu s internetom vecí (IoT), veľkými dátami (big data) a umelou inteligenciou (AI) okrem iného tvorí koncept Priemyslu 4.0,“ hovorí vedúci oddelenia Smart Factory spoločnosti Asseco CEIT Róbert Žalman.

Najväčšou výhodou digitálneho dvojčaťa je to, že poskytuje okamžité informácie v reálnom čase na základe faktov. To je dôležité napríklad vo výrobných podnikoch, kde je kritické poznať problémové či úzke miesta a ešte dôležitejšie je na ne okamžite reagovať. Digitálne dvojča tak vedúcim zamestnancom výrazne pomáha prijímať rozhodnutia.

To má následne vplyv na zvýšenú efektivitu výrobných a logistických procesov či na využitie všetkých zdrojov vrátane ľudských. Vďaka tomu sa zvyšuje konkurencieschopnosť samotnej spoločnosti.

Vždy vhodná investícia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa