Martin Fedor (44)
vyštudoval manažment na bratislavskej Univerzite Komenského. Už počas školy začal pracovať v J&T, kde sa ako investičný manažér venoval hlavne príprave nových transakcií. Podieľal sa na dealoch skupiny vo firmách Towercom, Skylink, Skytoll, Slovnaft či Nafta. V lete 2014 rozbehol svoju vlastnú investičnú spoločnosť Sandberg Capital.
V kuloároch sa vtedy hovorilo, že ich k tomu malo údajne viesť aj to, že po rozhorení krízy bolo pre nich oveľa bezpečnejšie rozdeliť dlhy celej skupiny na viacero oddelených biznisov pre prípad, keby niektorý z nich v ťažkých rokoch padol. Verzie samotných lídrov bývalej celistvejšej skupiny boli takmer vždy iné. V každom prípade, jednotliví expartneri J&T sú aj naďalej veľmi úzko poprepájaní. Hlavne cez úvery z bankovej vetvy investičnej skupiny, ktorú si ponechali zakladatelia J&T – otec Jozef a syn Patrik Tkáčovci spolu s ďalším finančníkom Ivanom Jakabovičom. O tom, aké sú dnešné vzťahy medzi ľuďmi z J&T, TREND hovoril s Martinom Fedorom, ktorý so svojou novou investičnou skupinou Sandberg Capital podniká nielen v poľnohospodárstve, ale aj v sektore informačných technológií, telekomunikáciách či retaile.
V akej miere ste dnes prepojený s bankovou vetvou pôvodných zakladateľov J&T? Ako momentálne kryjú celkové finančné zdroje vášho Sandbergu?
So Sandbergom sme začínali tak, že spolu so mnou doň investovali aj banky skupiny J&T. Mimo mojich peňazí tak spravujeme aj peniaze ich klientov. Novým investorom sa prvýkrát otvoríme až v tomto roku, hoci záujem evidujeme už dlhšie.
Menší, no nezávislejší
Prečo vlastne došlo k rozdeleniu J&T?
J&T bolo už dlhší čas pred zmenami takým skôr voľnejším zoskupením jednotlivcov, ktorí však mali medzi sebou úzke väzby a vzťahy. Tým jasnejším rozdelením majetku, ku ktorému raz muselo prísť, sa však nič až tak dramaticky nezmenilo. Každý získal to, čomu sa venoval už predtým. Komunikujeme však ďalej a tam, kde to dáva zmysel, spolupracujeme. Pravda však je aj to, že Sandberg je nezávislý a pre mňa je teraz J&T iba klient. I keď významný. A, samozrejme, sme nezávislí do tej miery, že na to, aby sme do našich dealov mohli investovať peniaze klientov J&T, musíme najskôr túto skupinu presvedčiť, že tá- -ktorá transakcia je rozumná. Ja som v každom prípade chcel, aby to rozdelenie majetku J&T i zodpovednosti nad ním bolo jasnejšie. Takto je zrejmé, kto za čo zodpovedá či nezodpovedá.
Rozdelilo sa J&T aj preto, že viacerí z vás chceli podnikať pod novými firmami, aby ste už všetci neboli spájaní so staršími kauzami skupiny?
Nechcem a nemôžem sa tváriť, že nie som súčasťou histórie J&T. Ja som nikde inde ako v J&T nepracoval. No niektoré veci z minulosti mi aj prekážajú. Rozhodne sa teraz s kolegami zo Sandbergu snažíme o to, aby sme tu neboli vnímaní ako niekto, kto má vplyv na politiku. A ani ho nemáme. Snažíme sa minimalizovať našu expozíciu voči štátu. Aj keď vyhnúť sa jej úplne – na takom malom trhu, ako je ten slovenský – je skoro nemožné.
Ste dnes ešte aj spoluvlastníkom nejakého iného biznisu expartnerov J&T?
V bankovej vetve J&T nevlastním žiadny podiel. Menšie podiely mám iba v J&T Private Equity a donedávna som mal menší podiel aj v energetickom holdingu Daniela Křetínského. Dnes som však už iba v jeho dozornej rade.
Nevlastnia nejaké podiely v Sandbergu iní bývalí partneri J&T?
Nie. Momentálne vlastním Sandberg iba ja sám. I keď doň v blízkom čase vlastnícky vstúpia ako partneri aj dvaja moji kolegovia Michal Rybovič a Richard Flimel.
V akej miere kryjete investície Sandbergu z vlastných peňazí?
Keď fond začínal, predstavoval môj podiel na investovaných prostriedkoch jednu pätinu. No ako ďalej Sandberg rastie, môj podiel klesá. Vždy je však pre fond dobré, ak v ňom jeho manažér vlastní aspoň desatinu. Pod túto úroveň by som nechcel ísť. Predstavuje to určitú garanciu pre našich investorov, že sa o ich peniaze budeme starať doslova ako o naše vlastné.
Číňanov zatiaľ v J&T necítiť
Bankovú vetvu J&T dnes z významnej miery spoluovláda už aj čínsky kapitál. Ako vnímate, že dnes tak má na Sandberg cez investičné vklady dosah aj čínska CEFC? O čínskych firmách sa hovorí aj to, že im v Európe nejde iba o biznis, ale sú aj predĺženou rukou tamojšieho režimu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?