Ich osudy donútili dvojicu zamyslieť sa, ako im pomôcť. Písal sa rok 2000 a krátko nato sa zrodila Magna.

Najprv chceli zmeniť veci tým, že budú do slovenských médií prinášať humanitárne témy, organizovať fotografické výstavy a točiť dokumentárne filmy. No keď sa o nejaký čas dostali do Kambodže, krajiny postihnutej pandémiou HIV/AIDS, pochopili, že to nestačí. Rozhodli sa, že začnú deťom a ich rodinám v krízových oblastiach priamo pomáhať.

Ku Kambodži postupne pribudli ďalšie krajiny a z Magny sa stala rešpektovaná a uznávaná organizácia. Na rozdiel od iných vie Magna vyslať svoje tímy na miesto katastrofy rýchlejšie a na dlhší čas. Ale dokáže tiež do zdravotníckeho a sociálneho systému zaviesť hodnoty, z ktorých profituje celá krajina.

Priamo v teréne

Väčšinu roka žije Martin s Denisou a ich dvoma deťmi v kambodžskom hlavnom meste Phnom Penhe. Odtiaľ sa presúva na krátkodobé pracovné pobyty na Slovensko, ale aj do Nepálu, Kene, Filipín, Haiti, Vietnamu či Južného Sudánu, kde operujú tímy Magny. Život v Kambodži Martinovej rodine vyhovuje. „Sme na Slovensku veľmi málo, ale sme v dennom kontakte so slovenskou kanceláriou a kolegami,“ hovorí Martin.

To, že môžu pracovať priamo v Kambodži, vníma ako veľkú devízu. Myslí si, že keby projekty vytvárali od stola, sotva by dosiahli to, čo sa im podarilo. Najviac si Martin cení úspechy v boji s detskou podvýživou a sexuálnym násilím v Konžskej demokratickej republike a pomoc HIV pozitívnym deťom v Kambodži.

Martin Bandžák štedrým Slovákom: Posuňte časť peňazí do sveta

Denisa Augustínová počas humanitárnej misie v Afrike. Zdroj: Martin Bandžák

Na výrazne negatívnu skúsenosť si nespomína, hoci pripúšťa, že veľakrát sa sklamal v ľuďoch. Rozpráva, ako ťažko sa odhaduje, ako sa ten-ktorý človek prejaví v teréne: „Nie je to štandardná práca. Ľudia sú mimo domova. Často si to predstavovali inak, a tak vznikajú rôzne nepríjemné situácie.“

Unikátne metódy

Juhoázijská Kambodža doteraz znáša následky genocídy počas občianskej vojny vyvolanej Červenými Kmérmi v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, keď bola vyvraždená približne štvrtina populácie. Roky bojuje aj s následkami pandémie HIV/AIDS, podľahli jej státisíce ľudí.

Zastaviť pandémiu trinásť rokov pomáha aj Magna. Výsledok? „Podľa našich interných predpisov na liečbu a psychosociálnu pomoc sa nastavovali celé národné smernice v Kambodži, bude podľa nich postupovať kambodžské zdravotníctvo,“ hovorí Martin.

Prácu Magny v Kambodži si všimla Clinton Foundation, nadácia bývalého amerického prezidenta. Slovenskú organizáciu si vybrali do programu, v rámci ktorého jej bezplatne poskytla lieky proti HIV/AIDS. Po štyroch rokoch zháňania a nakupovania medikamentov mohla Magna ušetrené peniaze investovať do ďalších liečebných postupov.

S unikátnou metódou zastavenia prenosu HIV/AIDS z matky na dieťa Martinov tím zachránil už

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa