A nielen to. Ako nik iný ťaží z nových technológií: motor jeho rakety SuperDraco je vôbec prvý predmet vo vesmíre vytlačený na 3D tlačiarni. Elektrické autá E. Muska získavajú najlepšie známky v bezpečnostných testoch vo všetkých krajinách (nemá sa v nich čo vznietiť a centrálne umiestnené batérie zabezpečujú, že auto nemôže dostať šmyk). Stojí aj za továrňou Gigafactory, ktorá má produkovať toľko batérií, koľko v súčasnosti vyrába celý svet dohromady.

Keď sa E. Muska v jednom z nedávnych rozhovorov pýtali, či dosiahol, čo si naplánoval, odvetil: „Vôbec nie, mojím cieľom je od začiatku dostať človeka na Mars.“ A myslel to úplne vážne.

Pod kontrolou

Kto sa pustí do hľadania kníh o E. Muskovi, rýchlo pochopí, aký prevrat spôsobil Amazon, keď umožnil publikovať knihy komukoľvek. Muskových životopisov je tam neúrekom. Kniha technologického novinára Ashleeho Vanca je ale prvým serióznym a hĺbkovým pohľadom na E. Muska, ktorý akoby prevzal pozíciu tajomného génia po smrti Steva Jobsa. Autor sa sám priznáva, že spočiatku patril medzi skalných Muskových nadšencov, možno aj preto, že obaja pochádzajú z Južnej Afriky.

Ako správny novinár sa však nedal strhnúť: jeho kniha vznikala dva roky a vyspovedal počas nich zhruba dvesto ľudí, od spolupracovníkov a spolupodnikateľov až po súpútnikov na cestách internetových miliardárov. Takže v knihe sa stretneme aj s Jeffom Bezosom z Amazonu či Sergeiom Brinom a Larrym Pageom z Googlu. Tí mali mimochodom patriť k hlavným akcionárom automobilky Tesla Motors, keď jej hrozil pred dvoma rokmi krach.

E. Musk sa spočiatku odmietal do knihy zapojiť. Chcel nad ňou väčšiu kontrolu, prípadne aspoň možnosť vysvetliť v poznámkach pod čiarou, ako niektoré veci vidí on. Snaha o absolútnu kontrolu je preňho typická. „Vysvetlil som mu, že to nepôjde. Pri Muskovom dôraze na detail by poznámky mohli byť pokojne dlhšie než samotná kniha,“ píše autor. E. Musk nakoniec súhlasil, že bude „len“ jedným z ľudí, s ktorými sa autor porozprával.

Výsledkom je čítavá kniha, ktorá obsahuje veľa momentov pripravených pre hollywoodsky film. Napríklad scéna, keď E. Musk počas medových týždňov o tretej ráno telefonuje s technikmi SpaceX, aby im dôrazne vynadal za neúspešný štart rakety. A nadáva im síce tvrdo, ale veľmi pošepky, lebo vedľa neho spí jeho manželka.

Kvalitu a dobre zvolený námet potvrdzuje aj úspech knihy. Mesiac po vyjdení je už na vrchole rebríčka technologických kníh Amazonu a na popredných priečkach denníka New York Times.

Odmalička do vesmíru

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa