Český web Echo24.cz informoval o údajnom zámere mediálnej skupiny CME predať všetky svoje televízie v stredo- a východoeurópskych krajinách vrátane slovenskej Markízy. Vysvetľuje to pohľad na hospodárske výsledky: CME vlani skončila so stratou vo výške viac ako 180 miliónov dolárov, o 65 miliónov vyššej ako rok predtým. Skupina sa o potenciálnom budúcom majiteľovi nevyjadruje. Predaj Markízy ktorémukoľvek z hlavných miestnych hráčov, napríklad skupine Penta, J&T či firmám Andreja Babiša, však nie je vôbec jednoduchý. Bol by totiž v rozpore so zákonom. Zákon o vysielaní a retransmisii, ktorý upravuje činnosť televízií a rádií, zakazuje viacero typov majetkových a personálnych prepojení vo vlastníctve médií. Prax a benevolentnosť slovenských úradov však pripúšťajú obchádzanie tohto zákona už dlhé roky. Napríklad k investíciám J&T patria okrem TV Joj aj viaceré rádiá. Nemecká skupina Bauer zasa bez problémov vstúpila do rádia Expres, hoci je aj relatívne veľkým vydavateľom celoštátnej tlače. Dosiaľ na to stačil vždy jednoduchý krok: založiť si ďalšiu firmu s odlišnými konateľmi.

Markíza je na predaj

Zdroj: Trend.sk

Spojenému kráľovstvu znížili rating

Ratingová agentúra Moody‘s znížila úverový rating Spojeného kráľovstva z druhého najvyššieho stupňa Aa1 na Aa2 a zmenila jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Zhoršenie hodnotenia zdôvodňuje obavami z vývoja štátnych financií a odchodom krajiny z Európskej únie, ktorý môže ohroziť jej hospodársky rast. Agentúra upravila rating len niekoľko hodín po prejave britskej premiérky Theresy Mayovej, v ktorom vysvetlila svoju víziu brexitu. Moody‘s ako prvá z popredných ratingových agentúr vlani odobrala kráľovstvu najvyššie hodnotenie úverovej spoľahlivosti Aaa.

Investície nepôjdu do dlhu

Ministerstvo financií sa pochválilo výsledkom rokovaní s Eurostatom, ktoré mu umožňujú financovať opravu verejných budov bez započítania celej sumy do výdavkov a dlhu verejnej správy. V princípe ide o malé verejno-súkromné partnerstvá, kde časť rizík na seba preberá súkromný dodávateľ. Nové pravidlo zdvihlo obočie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v ňom vidí ríziko nižšej transparentnosti verejných financií. Podobne RRZ kritizuje aj návrh investičnej výnimky pre dlhovú brzdu, ktorá by mala pomocť výstavbe infraštruktúry.

Fico bojuje proti korupcii

Markíza je na predaj

Premiér Robert FIco ohlásil vznik nového Úradu na ochranu verejného záujmu. Jeho poslaním by mala byť ochrana ľudí, ktorí budú bojovať proti korupcii nahlasovaním dôležitých informácií. Vo vládnucej koalícii vraj zároveň existuje aj vôľa predložiť nový ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku. „Dôkazné bremeno by bolo prenesené na osobu, u ktorej je podozrenie, že nevie vysvetliť pôvod svojho majetku,“ konštatoval R. Fico. Ohlásil tiež protikorupčné kurzy pre úradníkov, na ktoré dá vláda 200-tisíc eur.

Markíza je na predaj

Zdroj: Ivan Fleischer

U.S. Steel pôjde Číňanom

Predaj košickej oceliarne U.S. Steel smeruje do finále. Americký koncern sa mal podľa informácií denníka Korzár dohodnúť s čínskou skupinou He Steel na predaji svojej slovenskej dcéry. Dohodu o predaji TRENDU potvrdil aj zdroj z okolia košickej oceliarne. Podľa informácií Korzára zaplatia Číňania za železiarne 1,4 miliardy dolárov, čo je v prepočte približne 1,2 miliardy eur. U.S. Steel podpísal s He Steel Group už v januári tohto roku memorandum o porozumení, ktoré čínskej skupine dávalo prednostné právo rokovať o kúpe košickej fabriky. U.S. Steel mal pritom podľa informácií TRENDU rokovať opäť aj so skupinou Moravia Steel a do rokovaní sa zapojila aj čínska skupina CEFC. Železiarne U.S. Steel zamestnávajú v Košiciach zhruba 10-tisíc pracovníkov.

Markíza je na predaj

Zdroj: Profimedia.cz

Rastie počet osobných bankrotov

Znie to ako zlá správa, ale vlastne je dobrá: posledné mesiace priniesli Slovensku rekordný počet osobných bankrotov. Od januára do konca augusta vyhlásilo takzvaný malý konkurz 2 390 osôb, čo je takmer trikrát viac ako za celý vlaňajšok. Ukázala to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode. „Zmenu priniesla novela zákona o konkurzoch a reštrukturalizáciách, ktorá na Slovensku platí od marca 2017. Tá vo veľkej miere zjednodušila vyhlasovanie osobných bankrotov,“ povedala analytička Petra Štěpánová. Nové pravidlá bankrotu umožňili ľuďom vo finančných problémoch jednoduchšie sa zbaviť časti dlhov.

Markíza je na predaj

Zdroj: Maňo Štrauch

Uber v Londýne má problém

taxi Londýnsky úrad zodpovedný za dopravný systém neobnoví prevádzkovú licenciu alternatívnej taxislužbe Uber. Jej praktiky podľa úradu predstavujú bezpečnostné riziko pre verejnosť. V súčasnosti platné povolenie vyprší Uberu na konci septembra. Voči rozhodnutiu o nepredĺžení licencie sa chce firma odvolať na súde. Vodiči tak budú môcť pokračovať v preprave cestujúcich, kým sa neskončí odvolací proces. To môže trvať aj niekoľko mesiacov. Na Uber sa sťažovala londýnska polícia, podľa ktorej jeho aplikácia neodhaľuje vážne zločiny vrátane sexuálnych útokov alebo jej to trvá príliš dlho, čo ohrozuje verejnosť. Nový šéf Uberu Dara Khosrowshahi sa ospravedlnil Londýnčanom za chyby a prisľúbil nápravu. Uber pôsobí v britskej metropole od roku 2012, jeho aplikáciu využíva zhruba 40-tisíc vodičov a tri a pol milióna cestujúcich. Na mnohých trhoch bojuje s regulačnými a právnymi prekážkami a čelí odporu tradičných taxislužieb. Z niektorých krajín, napríklad z Dánska či Maďarska, sa musel stiahnuť. V Taliansku začiatkom roka obnovil prevádzku po týždeň trvajúcom zákaze.