Čo najviac trápi pacientov vo vzťahu k ambulanciám?
Najmä dlhé čakacie doby na vyšetrenie, keď niekde musia čakať aj sedem týždňov. Keď sa nakoniec dostanú do ambulancie, lekári na nich nemajú čas, vyšetrenia sú rýchle, nie je dosť času na komunikáciu s pacientom. Stretávame sa aj s tým, že pacienti podpisujú informovaný súhlas, no v skutočnosti ani nevedia, čo podpísali. Často potom dostávame celé lekárske správy, aby sme im ich vysvetlili. Pritom pacient má právo byť zrozumiteľne a podrobne informovaný o svojej diagnóze, liečbe, prognóze, o všetkom, čo sa týka jeho zdravia.
Prečo sa pacient nepýta priamo v ambulancii, ak niečomu nerozumie?
Pacient sa lekára radšej nepýta v situácii, keď vidí, že nestíha ošetrovať, má preplnenú čakáreň. Alebo sa bojí, že ho urazí, ak niečo povie. Občas sa stane, že síce lekár pacientovi všetko podrobne vysvetľuje, no nečaká na spätnú väzbu, či všetkému aj porozumel. Komunikácia medzi lekárom a pacientom je dlhodobo základným problémom nášho zdravotníctva.
Hovorí sa, že lekár pre pacienta už nie je takou autoritou. Čím to podľa vás je?
Tým, že pacienti vstupujú do ambulancií s nedôverou. V spoločnosti sa šíri nálada, že v zdravotníctve je všetko zlé. Okrem toho, dnes sa už ľudia vedia oveľa ľahšie dostať k informáciám a sami sa diagnostikujú. Potom neveria lekárovi, že naozaj trpia diagnózou, akú im určil. V horších prípadoch to má za dôsledok, že neberú lieky, ktoré im predpísal, do ambulancií potom prichádzajú znova a predlžuje sa ich liečba, sú na nich vyššie náklady. Ešte horšia situácia je v prípade, keď pacienti praktizujú časté striedanie lekárov, ak nepotvrdia ich „samodiagnózu“, spravenú na základe informácií z internetu.
Je naozaj veľa takýchto pacientov?
Áno, v čase „Dr. Googla“ a sestričky „Wikipédie“, sú aj takí pacienti, ktorí prichádzajú k lekárovi už s vlastnou diagnózou a aj predstavou o liečbe. V minulosti to bola hypochondria, dnes sa rozmáha kyberchondria. Každé dvadsiate vyhľadávanie na internetových vyhľadávačoch sa používa na vyhľadávanie informácií o zdraví. Často sú to však zavádzajúce, neoverené a neodborné informácie.
Na druhej strane je na Slovensku v porovnaní s inými krajinami nadpriemerný počet návštev lekárov. Čím to je?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?