Riadite fakultu, ktorej absolventi majú najvyššie nástupné platy na Slovensku. Ako to pociťujete na škole?
Firmy si každý rok rozoberú všetkých absolventov, ale nestačí im to. Jednu vec štát, školy aj firmy neskoro postrehli a podcenili. V ostatných rokoch sa vyrojilo toľko IT zákaziek, že ani všetky informatické fakulty z celého Slovensku nemajú kapacitu tento hlad po absolventoch uspokojiť.
Ak stúpli platy, mal by sa zvýšiť záujem o štúdium informatiky a počet absolventov.
Je pravda, že platy výrazne stúpli. Negatívne k tomu prispeli aj obrovské a často predražené štátne zákazky v IT. Informatici sú často preplácaní. Pred desiatimi rokmi informatik zarobil možno tretinu toho čo v Rakúsku, dnes už zarobí pomaly toľko isto, a zarobí viac než v Česku. Hoci rozdiely v efektivite a kvalite informatikov môžu byť rádové, čo sa tiež prejavuje na platoch. Študenti na zvýšenie platov zareagovali, napriek klesajúcej demografickej krivke sa na informatiku nehlási menej uchádzačov. Na Slovensku pôsobí štrnásť fakúlt, ktoré ponúkajú toto štúdium. Najlepší odborníci vychádzajú maximálne zo štyroch. Študenti sa tam zmierili s tým, že musia tvrdo pracovať. O čosi viac ako polovica doštuduje, ale to firmám nestačí. Mnohí študenti po skončení štúdia odchádzajú do zahraničia. Takže informatikov je skutočne veľký nedostatok.
Ako na to reagujú firmy?
Medzi firmami začína byť panika. Hlási sa im menej kvalitných uchádzačov, ako by potrebovali, nemajú z čoho vyberať. Nariekajú, dokonca premýšľajú nad zakladaním súkromných škôl, niektorí naberajú ľudí, ktorí ani nevyštudovali informatiku, a snažia sa ich naučiť základy, aby uľavili kľúčovým zamestnancom. To sú signály katastrofy, keďže informačné technológie sú odbor s veľkou pridanou hodnotou a majú veľký potenciál pre malé Slovensko. Väčšie firmy sa už aspoň zmobilizovali a hľadajú riešenia.
Aké?
Upozorňujú na problém, lobujú u politikov. Po zostavení vlády sa pokúsili vstúpiť do programového vyhlásenia a presadiť zmeny smerom k posilneniu výchovy nových absolventov IT, najmä tých kreatívnych a odborníkov na vedúcich pozíciách. Ale nepodarilo sa im to priamo, zatiaľ máme len všeobecné formulácie pre podporu študijných programov potrebných pre pracovný trh.
Čo znamená tento vývoj pre vašu školu?
Že dnes máme menej pedagógov ako pri vzniku fakulty. Firmy dokážu preplatiť takmer kohokoľvek, tých schopných výrazne. Pre koho bol nízky plat prekážkou, odišiel. Viacerí odišli do dôchodku. Ostali tí, ktorí vidia v tejto práci zmysel. Stotožnili sa s poslaním fakulty a chcú byť prínosom pre spoločnosť a robiť zaujímavú prácu. Len ich je výrazne menej, ako by sme potrebovali na súčasný počet študentov.
Snažíme sa zlepšovať priestor pre firmy, aby mohli robiť prednášky, viesť bakalárky
Priemerný plat absolventa fakulty po dvoch rokoch je 1700 eur. Koľko zarábajú pedagógovia fakulty?
Pedagógovia zarobia v priemere 1300 eur v hrubom. Dá sa z toho žiť, ale keď robíte 80 hodín týždenne, tak máte hodinový zárobok na úrovni stredoškoláka.
Prečo nezvýšite platy?
A z čoho?
Stojíme v novej budove fakulty, ktorá stála takmer 30 miliónov eur...
Áno, tieto priestory boli predražené. Aj tým, ako dlho sa stavalo. Na Slovensku či v strednej Európe, žiaľ, nič výnimočné. Ale to, že máme novú budovu, zatiaľ veľmi neprispieva k tomu, aby sme sa personálne posilnili, keďže náklady na budovu sú vysoké. Je krásna, ale vo veľkom štýle, s veľkým objemom v pomere na úžitkovú plochu, čo nie je zvykom pre takýto typ stavieb. Ale pôsobí pozitívne na zamestnancov, to je veľmi dôležité. Teraz nás síce budova, projektovaná
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?