Predajňa Martinusu v Martine bola síce populárna, no lokálna. Na expanziu nemala peniaze a e-shop ponúkal dostupný spôsob, ako rozšíriť pole pôsobnosti. Dnes tvorí viac ako polovicu všetkých tržieb Martinusu, a to má firma 14 predajní po celom Slovensku.

Kúpou Gorily si Martinus upevnil pozíciu lídra

„Uvažovali sme aj o tom, že budeme predajňou pre všetko, ako Amazon. Ale prevládla láska ku knihám, to nás baví a cítime sa v tom komfortne,“ prezrádza M. Meško. Toto rozhodnutie považuje za obrovskú úľavu – vedeli totiž, ako komunikovať s čitateľmi, nepotrebovali teda meniť svoj prístup ani zameranie na to, čo ich bavilo najviac, a to predávať knihy.

K dnešným predajniam majú pribudnúť ďalšie, cieľový počet je štrnásť až osemnásť. „Aj na tom je vidieť, aký obrovský výtlak má online obchod. Na vyváženie jeho tržieb potrebujete 14 predajní po celom Slovensku,“ hovorí. S výnimkou kníhkupectva na Obchodnej ulici v Bratislave sú všetky Martinusy v obchodných centrách, lebo tie sa stali nákupnou destináciou Slovákov. V každom z nich sa kníhupectvo snaží prispôsobiť priestoru, a tak nie sú žiadne z ich predajní identické.

Cesta nahor

M. Meško vyštudoval manažment na Univerzite Komenského v Bratislave. V čase štúdia už pôsobil v Martinuse. Ako hovorí, koncepty, ktoré sa učil v škole, v niektorých prípadoch pochopil až po pár rokoch. Počas štúdia však nové vedomosti zo školy priamo testoval v praxi. „Napríklad som spravil super podrobný dotazník o spokojnosti,“ smeje sa.

Vo firme, ktorá patrila Martinčanom, bratom Santusovcom, postupne preberal povinnosti jedného z bratov, Miroslava. Ten bol ťažko chorý a snažil sa preto presúvať svoje kompetencie na iných. „Po ceste sme kráčali spoločne, až som sa stal šéfom. Teraz to vyzerá tak prirodzene, ale na začiatku som si vôbec nemyslel, že o pätnásť rokov budem stále v Martinuse a nebodaj i na jeho čele,“ hovorí M. Meško.

Manažérom roka je Michal Meško

Výherca v kategórii Manažér roka 2018 Michal Meško Zdroj: Maňo Štrauch

E-knihy trh nevalcovali

Šéf kníhkupectva je nadšencom moderných technológií a rád ich aj testuje. Zhruba pred desiatimi rokmi bol presvedčený, že Martinusu ušiel vlak, keď zmeškal nástup elektronických kníh. Na frankfurtskom knižnom veľtrhu sa vtedy venovali e-knihám úplne všetci a boli presvedčení, že papierové knihy úplne vytlačia z trhu. Nakoniec sa to minimálne na Slovensku nestalo

V Martinuse sa však na e-knihy sústredili, i preto dnes firme podľa odhadov patrí až 90 percent trhu elektronických kníh. Samotný trh je však na veľmi malý, tvorí asi jeden a pol percenta všetkých knižných tržieb. Ľudia tu skrátka preferujú stále papierové knihy. Prístup Martinusu bol pri e-knihách podobný ako pri ostatných aktivitách. Zobrali ich ako výzvu, vytvorili používateľský jednoduchý a príjemný systém ich predaja a správy a zákazníci ho začali využívať.

Gorila ako pieskovisko

Keď nedávno Martinus odkúpil e-shop Gorila, transakciou si potvrdil miesto najväčšieho online kníhkupectva na Slovensku. A to je Gorila niekoľkonásobne menšia. „Keď máte dostatočný objem predaja, viete lepšie využívať technológie,“ vysvetľuje M. Meško. Gorilu navyše považuje pre Martinus za dobrú pokusnú platformu na testovanie nových nápadov a technológií, ktoré by boli vo „veľkom“ Martinuse náročnejšie.

To, že môže pracovať s knihami a že ho uživia napriek tomu, že ide o starú technológiu, ktorej už viackrát predvídali koniec, berie ako privilégium.

„Papierová kniha má emóciu. Ak čítam e-knihu a baví ma, tak si ju kúpim aj v papierovej podobe. Potrebujem ju mať v poličke. Kniha je tu stovky rokov v dokonalej forme,“ dodáva. Sám netuší, ako bude vyzerať Martinus v dlhšom časovom horizonte. Ako hovorí, cesta je dôležitejšia ako cieľ a pre neho ako manažéra malo väčší význam vedieť, že robia veci dobre, než to, kam presne smerujú. Navyše si M. Meško pochvaľuje, že mal šťastie na kvalitný tím. Keďže firma nikdy nerástla skokovo, prudko sa nezväčšoval ani počet pracovníkov, a tak majú všetci podobné hodnotové nastavenie. A predovšetkým – knihy ich bavia.