Menšie firmy tvoria viac než sedemdesiatštyri percent zamestnanosti podnikovej ekonomiky na Slovensku – v roku 2021 zamestnávali až 1 390-tisíc ľudí. Udalosti posledných dvoch rokov sa však s malými a strednými podnikmi (MSP) kruto zahrali.
Minulý rok bol v poradí druhým rokom, v ktorom pokračovala pandémia covidu-19. „Vzhľadom na vývoj pandémie bola preto príznačná vyššia miera rizika a neistoty,“ hovorí pre TREND riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov Slovak Business Agency (SBA) Marián Letovanec.
„Okrem toho podniky čelili výraznému rastu cien vstupov, pričom ten pretrváva naďalej a bude mať konzekvencie v blízkej budúcnosti,“ dodáva. Malé a stredné podniky, ktorých počet dosiahol v roku 2021 na Slovensku 634 309, sú podľa výsledkov z pravidelne realizovaných prieskumov s podmienkami na podnikanie dlhodobo nespokojné a pandémia to len zdôraznila.
Z prieskumov vyplýva, že prekážkou boli a sú časté zmeny v legislatíve, problém s pracovnou silou či výpadkom alebo poklesom príjmov.
Bariéry v biznise
Až šesťdesiatsedem percent z takmer sto opýtaných podnikateľov očakávalo podľa vlaňajšieho septembrového prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) negatívny vplyv ďalšej vlny pandémie na ich podnikanie.
Podnikatelia sa najviac sťažovali na slabú podporu zo strany štátu a neprehľadnosť protipandemických opatrení, viac než päťdesiat percent považovalo opatrenia za nezrozumiteľné, štátnu pomoc vnímalo ako nedostatočnú dokonca sedemdesiat percent z nich. A to pre vládu Eduarda Hegera nie je najlepšia vizitka.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?