- Podľa prieskumu Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania zverejneného minulý mesiac bolo Slovensko v roku 2010 na prvom mieste medzi dvadsiatkou sledovaných európskych krajín v počte podnikateľov (vyše polovice), ktorí sa snažili o úver. Firmy mali na základe vzorky takmer tisícky podnikateľov najvyššiu mieru úspešnosti pri získavaní lízingu (93 %), pri žiadaní o prečerpanie bežného účtu (84,5 %) a pri faktoringu (78 %).
- Takmer každý tretí malý a stredný podnikateľ na Slovensku potreboval v roku 2010 pri získavaní úverového financovania ručiteľov (osoby alebo spoločnosti, ktoré by kryli riziko v prípade neschopnosti splatenia úveru).
- Takmer tri štvrtiny využili ako ručiteľa pri získavaní úverového financovania vlastníka alebo riaditeľa podniku, 15 % využilo iný podnikateľský subjekt a sedem percent rodinu, priateľov alebo iné osoby.
- Slovensko je vo využívaní iných podnikateľských subjektov ako ručiteľov pri získavaní úverového financovania v poradí druhá krajina (15 %), hneď za Litvou (21 %).
- Viac ako štvrtina malých a stredných podnikateľov pri získavaní úveru nebola úspešná pre slabý úverový rating. Je to o 6,5 percentného bodu viac ako v roku 2007. Ďalších 24 % podnikateľov neuspelo pre nedostatok vlastného kapitálu, 13,3 % podnikateľov nepoznalo dôvod a 12,4 % podnikateľov nemalo dostatočné záložné právo alebo garancie.
- Slovensko patrí medzi krajiny, v ktorých sa medzi rokmi 2010 a 2007 zvýšili náklady (úroky) na získanie financovania.
- Viac ako polovica malých a stredných podnikov na Slovensku očakáva, že v nasledujúcich troch rokoch získa finančné zdroje od bankových inštitúcií. Každý štvrtý podnikateľ očakáva získanie finančných prostriedkov z lízingových spoločností a takmer 12 % od vlastníkov a manažérov podniku.
- Takmer polovica malých a stredných podnikov na Slovensku plánuje využiť získané finančné zdroje v nasledujúcich troch rokoch na udržanie prosperity podniku. Jedna štvrtina ich plánuje využiť na rozvoj.
PRAMEŇ: NARMSP