Dodržiavanie pravidiel

Thoddoo je menej ako dva kilometre dlhý a jeden kilometer široký ostrov. Jednu tretinu ostrova tvorí dedinka, v ktorej nájdeme obydlia miestnych aj malé hotely, na druhej sa pestuje ovocie a zelenina, zvyšok ostrova je zarastený tropickými rastlinami. Keď je horúco, pešo a naboso sa prejdem z hotela za desať minút na bikini pláž. Maldivy sú moslimskou krajinou, a preto tu treba dodržiavať ich pravidlá. Hlavne ženy musia chodiť na miestnych ostrovoch zahalené, zakrývať si ramená, kolená a ideálne aj lakte.

Nehovorím iba o Maldivčankách či iných moslimkách, ale aj o všetkých turistkách. Pokiaľ sa chcete ako cudzinka na miestnom ostrove okúpať v mori iba v plavkách, a nie zahalená, je to dovolené len na vyznačených bikini plážach. Nie všetky miestne ostrovy takúto pláž majú. Na turistické strediská sa toto pravidlo zahalenia nevzťahuje, tam sa môžeme prechádzať iba v plavkách viac-menej po celom ostrove. Na Thoddoo som však musela chodiť v dlhých bavlnených košeliach a širokých voľných nohaviciach.

Na bikini pláži však môžem chytať bronz, prechádzať sa pod palmami, sledovať jašterice, iguany a malé kraby, relaxovať. Hneď pár metrov od pláže sú krásne koralové útesy, kde okrem rôznych druhov pestrofarebných rýb nájdem aj rodinku korytnačiek. Hoci sú Maldivy domovom najväčšej svetovej populácie rají, pri tejto pláži sa žiadne nezdržiavajú. Zaručene však budete mať možnosť zahliadnuť mnohé z dvoch tisícov druhov rýb, ktoré žijú v okolí maldivských koralových útesov.

Maldivy nie sú len pre milionárov

Zdroj: Alexandra Kováčová

Keď spŕchne alebo je, naopak, až príliš horúco, vyberám sa na prechádzku ostrovom. Dedinka má iba niekoľko uličiek, po ktorých sa premávajú miestni na motorkách či pešo. Žiadne auto tu nenájdete. Vôbec nikto nerieši, že som naboso, neupravená a vrch oblečenia mi vzorom ani farbami nepasuje so spodkom. A keď sa nenápadne snažím priblížiť k často otvoreným dverám domov s fotoaparátom, len sa zasmejú či zakývajú alebo ma dokonca zavolajú pozrieť sa, čo varia. Domy sú tu nízke, najčastejšie jednoposchodové, ošarpané, často bez omietky len z tehál. Pred každým domčekom je nespočetné množstvo sandálov a žabiek, najobľúbenejšej tunajšej obuvi. Viacpočetné rodiny spolu bývajú v jednom dome. Dalo by sa očakávať, že títo chudobní Maldivčania budú so svojím životom nespokojní. Ale nie je to tak. Na ich tvárach žiaria úsmevy aj keď prší a cesty sú zaplavené vodou.

Život na poliach

Miestni, ktorí nepracujú v hoteloch, sa živia rybolovom alebo pestovaním ovocia, zeleniny a byliniek. Thoddoo je najväčším vývozcom ovocia a zeleniny zo všetkých ostrovov Maldív. Väčšina úrody sa na lodiach potom preváža na okolité ostrovy alebo do Malé a odtiaľ na trh a ďalšie ostrovy. Na Thoddoo sa pestujú nielen dva druhy vodných melónov, ale aj ananásy, mango, papája, banány, tekvice, baklažány, rôzne druhy šalátov, čili papričiek, kokosy, uhorky, maracuju či dokonca fufu, čo je ovocie podobné melónu, ktoré sa však využíva do slaných jedál podobným indickému karí.

Tradičná maldivská kuchyňa je podobná indickej, len v nej viac figurujú ryby. Ale môžem s radosťou povedať, že aj ako vegánka som sa na Thoddoo najedla skvele. Toľko čerstvej zeleniny a ovocia som už dávno nemala. Výhodou návštevy Thoddoo ostrova je presne to, že väčšina surovín sa zberá dozretá priamo z poľa dve minúty od reštaurácie. Zvyšné ostrovy Maldív majú horšie podmienky a kvalitu pôdy, preto dokážu vypestovať máločo. Musia tak suroviny dovážať nielen z okolitých ostrovov, ale aj zo Srí Lanky, Austrálie, Európy či dokonca ďalekej Brazílie.

Niektoré polia na Thoddoo sú ohradené plotom, väčšina nie a dá sa okolo nich prejsť. Miestni na mňa často aj zakývajú, nech sa prídem pozrieť bližšie, a niekedy mi dajú aj uhorku či inú zeleninu na ochutnávku. Vždy, keď vidia moje bosé špinavé nohy v kontraste s drahým fotoaparátom, sa zasmejú. Dorozumievame sa rukami-nohami, lebo tí chudobnejší starší pracujúci nevedia dobre po anglicky.

Maličký ostrov Thoddoo sa mi naveky zaryl do srdca nielen vďaka usmievavým Maldivčanom, ktorí mi cez plot podávali časť svojej úrody a nič za to nechceli. Bol prvým ostrovom Maldív, ktorý som navštívila, kde som prvýkrát mohla skočiť do tyrkysovomodrého Indického oceánu a sledovať rybičky, ako si bezstarostne plávajú sem-tam. 

Krajina mora

Pôvodný sultanát sa v roku 1968 premenil na Maldivskú republiku s hlavným mestom Malé, ktoré obýva približne jedna tretina zo 400-tisíc Maldivčanov. Maldivy sú najmenším štátom Ázie, čo sa týka rozlohy aj počtu obyvateľov. Z 90-tisíc štvorcových kilometrov je len 298 štvorcových kilometrov pevnina samotných ostrovov. 99,6 percenta rozlohy Maldív tak tvorí more.

Bezproblémový vstup

Na vstup do Maldív nie je potrebné žiadne očkovanie. Slováci dostanú 30-dňové turistické víza bez poplatku priamo na letisku. Treba však ukázať spiatočnú letenku aj názov zaplateného ubytovania, kde sa budete zdržiavať počas pobytu na Maldivách. Napriek tomu, že oficiálnym jazykom dhivehi sa hovorí iba na Maldivách a ostrove Minicoy v Indii, anglicky sa dá dorozumieť, a to hlavne s miestnymi vo veku menej ako 30 rokov, ktorí sa učia angličtinu v školách. 98-percentná gramotnosť miestnych obyvateľov turistov prekvapuje.