Marketéri japonskej značky o nej neradi hovoria ako o mini verzii Xperie Z1, ale skôr ako o samostatnom high-ende, no aj tak sa nedá ubrániť porovnávaniu so smartfónovou vlajkovou loďou, ktorá sa na trhu objavila o takmer pol roka skôr. Lebo Xperia Z1 Compact je jej klonom. Zvonka aj zvnútra.
Dizajn je až na pár detailov (umiestnenie konektorov) totožný. Opäť vychádza z konceptu OmniBalance. Podľa vzoru predchádzajúcich zetkových Xperií má elegantné štíhle rovné telo so zaoblenými rohmi a hranami. Nechýba originálne strieborné okrúhle hlavné tlačidlo, mierne vyčnievajúce z obrysu, ktoré sa stalo jedným z hlavných dizajnových rozlišovacích prvkov mobilov Sony.
Konštrukcia je pevná aj vďaka hliníkovej obrube. Zadná strana je z plastu, ktorý je, žiaľ, magnetom na odtlačky prstov. Dôležité je, že s rozmermi 13 krát 6,5 centimetra, hrúbkou deväť a pol milimetra a hmotnosťou 137 gramov sa v pohode nosí vo vrecku nohavíc. Čo sa o mnohých vlajkových minitehlách, vrátane Xperie Z1, povedať nedá.
Xperia Z1 Compact je odolná voči prachu a vode. To sa v strednej triede smartfónov zatiaľ vidí málokedy. Pod hladinou v hĺbke jedného metra by mal mobil bez straty kvetinky vydržať pol hodiny, čo by na fotenie koralov mohlo stačiť. Tvrdeniam o vodeodolnosti sa na prvý pohľad ťažko verí, lebo vstup pre slúchadlá je voľný. Nechráni ho žiadna zátka, ako má napríklad Huawei Ascend P6 alebo staršia Xperia Z. No v tomto prípade treba z používateľskej stránky dodať, že našťastie.
USB konektor, slot pre micro SD a micro SIM kartu sú už schované za krytkami s gumovými tesneniami. Azda dostatočne trvácnymi, aby vydržali aj časté odopínanie – kvôli nabíjaniu cez USB. Nabíjať možno aj pomocou praktického magnetického konektora, na to však treba špeciálnu nabíjačku, ktorá nie je v základnom balení smartfónu.
Doplnkové príslušenstvo, ako sú bezdrôtové reproduktory, externý fotoobjektív alebo smart hodinky, je vôbec obľúbenou témou marketérov Sony. Podľa nich zvyšuje používateľskú hodnotu mobilu. Pochopiteľne, aj výdavky zákazníka.
Xperia Z1 Compact má displej typu Triluminos, tak ako Xperia Z1. Je však menší, čo je dôvod celkovo menších rozmerov zariadenia, a má nižšie rozlíšenie. Hoci na 4,3-palcovej uhlopriečke by väčšia než HD jemnosť aj tak nemala veľký praktický význam. Obraz je na veľmi solídnej úrovni aj vďaka funkcii X-Reality na redukciu šumu a deformácií, čo ocenia fanúšikovia mobilných hier a TV seriálov. V landscape polohe šírka displeja dosahuje 8,8 centimetra, čo zabezpečuje slušný komfort pri surfovaní po webe alebo čítaní textových dokumentov.
Po väčšej sestre zdedila Xperia Z1 Compact aj hardvérové jadro. Štvorjadrový procesor s dvoma gigami pamäte znamená, že na mobile plynule pobeží väčšina aktuálne dostupných aplikácií vrátane náročnejších hier. Potvrdilo sa to aj pri našom teste. Z pohľadu úložnej kapacity je podstatné, že 16-gigový interný storage možno rozšíriť micro SD kartou (do 64 GB).
Rovnaký ako v zet-jednotke je aj fotoaparát. Výstupy sú kvalitné, najmä pri dobrých svetelných podmienkach. No nadmerné očakávania z veľkého 20,7-megapixlového čipu a optiky Carl Zeiss si treba radšej odpustiť.
Z pohľadu funkcií obsahuje fotoaparát všetko, čo spotrebiteľ potrebuje (a aj čo nepotrebuje). Ponúka manuálny aj inteligentný automatický režim, stabilizáciu obrazu, HDR, panoramatické zábery, nakrúcanie full HD videa, live streamovanie videa na Facebook, integráciu rozšírenej reality... Dvojpolohová hardvérová spúšť fotoaparátu občas tiež pomôže, hoci tlačidlo mohlo byť o chlp väčšie.
Pokiaľ ide o dátovú konektivitu, Xperia Z1 Compact podporuje rýchle WiFi (štandard ac), mobilné 3G (do 42 Mbit/s) aj LTE siete (do 50 Mbit/s). Sony do mobilu už tradične integrovala NFC, slúžiace momentálne najmä na rýchle spárovanie príslušenstva a nastavovanie používateľských profilov.
Batéria má na pomery strednej vyššej triedy vcelku slušnú kapacitu (2 300 mAh). Je to síce menej než pri veľkej Xperii Z1, no s aktivovaným šetriacim režimom Stamina vydrží mobil aj pri aktívnom používaní zásobovať energiou celé dva dni a ešte o niečo dlhšie.
Xperia Z1 Compact sa dodáva so systémom Android vo verzii 4.3. Jelly Bean, ale upgradovať ho už možno aj na najnovší KitKat. Používateľská nadstavba Sony výraznejšie zlepšuje „holý“ Android azda iba v notifikačnej lište. Prípadne v predinštalovaných aplikáciách, ktoré netreba sťahovať z Google Play (niektoré by ste zrejme ani nesťahovali).
Zariadenie zapožičala Sony.
Záverečné hodnotenie
Sony ide s Xperiou Z1 Compact tak trochu proti prúdu. Vlajkové smartfóny iných značiek majú väčší displej, mini spin-offy zasa slabšie parametre a nižšiu cenu. Neznamená to, že ide o faux pas. Ľudí, ktorí nechcú tehlu, ale od mobilu požadujú špičkový výkon, je dosť. A tých má Xperia Z1 Compact slušné šance osloviť. Už len aby to pochopili aj oni.
+
- Dizajnové vyhotovenie
- Odolnosť voči prachu a vode
- Displej
- Výkonné hardvérové jadro
- Konektivita (LTE, NFC)
- Batéria
-
- Zadná strana magnetom na odtlačky prstov
- Príliš drobná hardvérová spúšť fotoaparátu
Prémiovejšia cena
O tom, že kompaktnú Xperiu primárne nevymysleli ako spin-off väčšej zet-jednotky, svedčí okrem high-endovejšej výbavy aj prémiovejšia cena. V slovenských e-shopoch sa predáva od 450 eur. Vychádza tak len o necelú desatinu lacnejšie než veľká Xperia Z1. Tá je však na trhu o päť mesiacov dlhšie, čo sa zákonite prejavilo na poklese pôvodne výrazne vyššej ceny, pričom čoskoro ju vystrieda Xperia Z2.