Obstarávanie, pri ktorom by slovenská nemocnica za CT prístroj zaplatila o milión eur viac ako nemocnica česká, zaradil do kategórie „individuálnych vecí, ktoré sa môžu stať“. Lenže z toho, čo je o piešťanskom prípade známe, jednoznačne vyplýva, že o žiadnu individuálnu vec nejde. Pretože sú v kauze zapletené stranícky kontrolované inštitúcie, ich nominanti a protežovaná firma s väzbou na Pavla Pašku, nemôže byť ničím iným ako individuálnym prejavom systémovej korupcie.
Konanie premiéra Fica v novembri 2014 pripomína postup, aký uplatnil v júli 2008. Vtedy odvolal z funkcie ministra Jaroslava Izáka s tým, že šéf rezortu životného prostredia konal „v rozpore s etickými pravidlami“. Od začiatku bolo jasné, že proklamovaný dôvod nemôže byť aj dôvodom reálnym, lebo ministrov, ktorí konali v rozpore s etikou, mal plnú vládu. Až po rokoch vyšlo najavo, že skutočným dôvodom pádu ministra bolo to, že sa pokúsil zrealizovať obchod s emisnými kvótami iba v úzkom kruhu strany Jána Slotu. Keď prišiel nový minister, už bol uzrozumený s požiadavkou, že obchod s emisiami nebude len obchodom na úžitok SNS. Taká bola za tým „etika“.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
Ani v prípade CT prístroja nie sú dôvody, ktoré šéf vlády a strany verejne proklamoval, skutočnými dôvodmi, pre ktoré odvolal Zuzanu Zvolenskú a zdegradoval Renátu Zmajkovičovú. Keby premiér odvolal každého, kto sa dopustil pochybení, tak by sa na Slovensku muselo hovoriť: Kto ešte nebol odvolaný, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu. Podrobnosti o tom, prečo premiér konal akurát v tomto prípade, sa dozvieme zrejme až s odstupom času. Ale už dnes je jasné, čo si z kauzy CT prístroja môžu vziať nominanti a funkcionári vládnej strany.
Osoby, ktoré z vôle Smeru-SD sedia v správnych radách, po piešťanskom precedense vedia, že aj keď budú iba plniť vôľu nominátorov, tak ich to nechráni pred vyhadzovom a popoťahovačkami. Bývalá ministerka členov správnej rady nominovala, aby poslúchali, a nový minister Viliam Čislák hovorí, že na nich môže podať trestné oznámenie, lebo vraj „správna rada zlyhala“. Funkcionári Smeru zas vidia, že aj keď sa budú držať pravidiel straníckej hry, vôbec ich to nechráni pred degradáciou, ak ich predseda z neznámych dôvodov pravidlá hry cez noc zmení. Keď mohla z funkcie vyletieť podpredsedníčka parlamentu, môže sa to stať aj im. Okolnosť, že ak budú robiť len to, čo vždy robili, im už nedáva žiadnu garanciu, že vo funkcii prežijú.
Od čias Josifa Vissarionoviča Džugašviliho je známe, že keď sa rúbe les, lietajú triesky. A les sa rúbe vtedy, keď sa tak rozhodne majiteľ sekery.