Je totiž potvrdeným faktom, že Jozef Drag ako člen mafiánskej skupiny sýkorovcov bol v rokoch 2008 až 2010 policajtom a plnil pokyny nadriadených, blízkych spolupracovníkov ministra vnútra. Tento fakt sa dostal aj do uznesenia senátu Najvyššieho súdu SR.

Na celý príbeh, ktorému sa TREND už raz venoval (14. novembra 2013), sa tak môžeme pozrieť znovu. Tentoraz cez optiku potvrdených faktov a ich dlhoročného popierania zo strany rezortu vnútra a samotného ministra.

Policajný mafián

Najskôr je potrebné odpovedať na otázku, či prijatie recidivistu a kriminálne aktívnej osoby za príslušníka polície je vôbec „technicky“ možné. Treba povedať, že to možné je, lebo v roku 2007 schválil parlament novelu, s ktorou prišiel sám minister vnútra. Kaliňákova novela k dovtedajším podmienkam na prijatie uchádzačov do Policajného zboru pridala aj nový bod: „Minister môže výnimočne prijať občana do služobného pomeru na plnenie úloh na úseku kriminálneho spravodajstva, aj keď nespĺňa podmienky...“, aké musia splniť všetci ostatní uchádzači.

Vďaka novele mohli prísť policajti vtedajšieho odboru zvláštnych operatívnych činností (OZOČ) s nevídanou ponukou pre svojho informátora J. Draga. Ten s políciou spolupracoval už od roku 2005, lebo ako povedal reportérom týždenníka Plus 7 dní, nič iné mu nezostávalo: „Mal som vtedy toľko za ušami, že keď ma policajti nahovárali na spoluprácu, nemohol som odmietnuť. Na rovinu mi povedali – vieme o tebe toto, toto a toto. Chceš ísť naspäť do šuplíka alebo budeš robiť pre nás? Čo som si mal vybrať? Začal som s policajtmi spolupracovať a už v roku 2008 prišla ponuka na služobný pomer v polícii. Dostal som nadštandardný plat, byt a garanciu, že sa mi už nič nemôže stať, že za fungovanie v podsvetí nepôjdem do väzenia.“

Uznesenie Najvyššieho súdu prináša závažný dôkaz o dvojrole mafiána na polícii

Práve „garancia“, že sa mu nemôže nič stať a že nepôjde do väzenia, sa ukázala ako negarantovaná, lebo v roku 2009 sa J. Drag dostal do vyšetrovacej väzby ako šéf zločineckej skupiny v prípade bytovej mafie. Vtedy o svojej dvojrole mafiána a policajta prehovoril prvý raz.

Mlčiace ministerstvo

Ako obvinený napísal v septembri 2009 list dozorujúcej prokurátorke, ktorú požiadal, aby stíhanie voči nemu zastavila, lebo vraj konal „ako agent kriminálneho spravodajstva“. Prokuratúra sa preto obrátila na ministerstvo vnútra so žiadosťou, aby sa k Dragovmu tvrdeniu vyjadrilo. V októbri 2009 Kaliňákov rezort prokuratúre oznámil, že J. Drag nikdy nebol použitý ako agent a nebol vraj evidovaný ani ako spolupracovník Policajného zboru. Prokurátorke to dávalo zmysel, lebo ako skonštatovala, Drag nemohol byť „agentom v zmysle Trestného poriadku“, pretože na takýto status je potrebný súhlas sudcu. A ten žiadny sudca neudelil.

Prvý pokus J. Draga zverejniť svoj unikátny status tak zostal pod úradnou pokrievkou. Lenže jeho druhý pokus sa už tak ľahko ututlať nedal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa