Premiér Viktor Orbán mohol byť pyšný na taký impresívny výsledok – a do istej miery aj bol, keby jeho výhra nemala chybičku krásy. Referendum nemôže byť platné, pretože volebná účasť neprekročila 50-percentný prah.

Európska únia si vydýchla. Maďarsko nebude môcť Bruselu predhadzovať pred oči výsledok všeľudového hlasovania o utečeneckých kvótach ako vôľu väčšiny národa. Na druhej strane musí rátať s tým, že problematika absorbovania takmer dvoch miliónov migrantov z vlaňajška a státisícov tohtoročných prišelcov bude naďalej hýbať Európou a zamestnávať medzinárodné inštitúcie.

Pozor na zovšeobecňovanie

Maďarská politická scéna sa na základe výsledkov referenda rozbehla poreferendový súboj o mysle a srdcia tichej väčšiny. Šiesti z desiatich Maďarov, ktorí boli oprávnení voliť, svoje právo nevyužili. Vláda i opozičný tábor hľadajú spôsob, ako hodnoverne zmapovať názorové spektrum bezmála piatich miliónov z vyše ôsmich miliónov oprávnených voličov, ktorí sa nevyjadrili.

Predseda opozičných socialistov Gyula Molnár vyzval pred referendom občanov, aby ostali doma a nehlasovali. Nevie sa, ako zaúčinkoval jeho apel a do akej miery treba iba 40-percentnú účasť pripísať na účet pasivite a pohodlnosti Maďarov.

Vítacia kultúra z vlaňajška sa vytráca aj z Nemecka a kancelárka Angela Merkelová už prešla do argumentačnej defenzívy

Šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn, ktorý v uplynulom roku neúnavne kritizoval V. Orbána, si nenechal ujsť po nedeľnom referende príležitosť opäť sa do neho pustiť: „Nie je to dobrý deň pre pána Orbána a, naopak, nie je to taký zlý deň pre Maďarsko a EÚ,“ nechal sa počuť. Nedostatočnú účasť vyhodnotil s istou dávkou nonšalantného zovšeobecnenia ako „pasívny odpor“ väčšiny.

V tom sa však môže mýliť. Systém prerozdelenia vlaňajšej vlny ilegálnych migrantov, ktorý skoncipovala Európska komisia, vzbudzuje averziu po celej európskej dvadsaťosmičke a obzvlášť v strednej Európe. Takzvaná vítacia kultúra z vlaňajška sa vytráca aj z Nemecka a kancelárka Angela Merkelová už prešla do argumentačnej defenzívy i na domácej pôde, kde voliči trestajú jej Kresťanskodemokratickú úniu odovzdávaním hlasov iným stranám v krajinských voľbách.

Maďari v referende nepotešili svojho premiéra

Zdroj: Profimedia.cz

Ľady sa hýbu

Meniace sa postoje Stredoeurópanov k prerozdeľovaciemu systému predkladaného Bruselom reflektoval deň pred konaním maďarského referenda aj šéf rakúskej diplomacie Sebastian Kurz. V rozhovore pre nedeľné vydanie nemeckého denníka Die Welt upozornil, že „namiesto presadzovania čo ako dobre zamýšľanej politiky, ktorá môže mať ale na konci negatívne dôsledky pre všetky strany, pretože príde ešte viac migrantov, by malo Nemecko a ďalšie štáty EÚ urobiť viac pre ochranu vonkajších hraníc únie a súčasne preberať utečencov priamo z táborov v Sýrii v rámci tzv. presídľovacieho programu“.

Podčiarkol, že prerozdeľovanie podľa kvót nefunguje, pretože mnohé krajiny nie sú pripravené prijímať vysoké počty utečencov. Navyše, mnohí utečenci odmietajú ísť do niektorých štátov Únie, pričom menoval ako príklad 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa