Na severe krajiny boli aj novinárky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová, s ktorými sa TREND.sk pozhováral hneď po návrate. Pre výpovednú hodnotu rozhovoru sme sa ho rozhodli publikovať aj v tlačenej verzii týždenníka TREND.
V blogu ste oblasť mesta Kobani označili za peklo, kde je zničených 80 percent domov. Ostal tam vôbec niekto? Zo Sýrie podľa údajov OSN ušli do Turecka, okolitých krajín Blízkeho východu a Európy približne štyri milióny Sýrčanov.
M. K.: Zo Sýrie síce odišli štyri milióny ľudí, ale väčšina obyvateľov, teda okolo šesť miliónov ľudí, tam stále žije pod kontrolou Islamského štátu. V Rojave, čo je oblasť na severe Sýrie obývaná a spravovaná Kurdmi, stále žijú tri milióny obyvateľov. Žijú tam spolu Kurdi i Arabi. Aj keď ich vzťahy boli a sú neustále napäté, rojavská vláda sa ich teraz snaží čo najviac zapojiť do boja proti IS.
V kurdských milíciách YPG teda bojuje aj mnoho Arabov. Čo sa týka Kobani, z tohto mesta a okolitých 380 dedín utieklo pred IS do Turecka 350-tisíc ľudí a teraz sa začali vracať. Zatiaľ sa ich vrátilo 150-tisíc, z toho do samotného mesta Kobani približne 30-tisíc. Tisíce rodín stále zostávajú v Turecku a niektoré sa vydávajú na cestu do Európy. Ale prioritou pre všetkých je žiť doma – v Kobani.
Vracajú sa domov, pretože chcú, alebo ich z Turecka, ktoré proti Kurdom v posledných týždňoch zbrojilo, vyhnali? Turci tvrdia, že medzi kurdskými milíciami a IS v podstate nie je rozdiel.
M. K.: Z Turecka sa vracajú, pretože chcú späť domov. V Turecku im síce pomáhali medzinárodné organizácie, ale oni chcú domov, navyše sa v Turecku necítili bezpečne. Kobani a celá Rojava sú ohrozené útokmi a blízkosťou IS, ale ľudia jednoducho veria milíciám YPG. Pre istotu má každý doma zbraň, s ktorou aj spí.
Ako to vyzerá v Kobani?
M. K.: Územie IS sa začína len tridsať kilometrov od mesta. Tento rok v júni teroristi na mesto zaútočili znova a pozabíjali tri stovky civilistov. Júnový útok IS na Kobani bol mimoriadne zákerný, pretože teroristi zaútočili v prezlečení za kurdské milície YPG. Všade okolo mesta sú checkpointy, kde každého kontrolujú. Lenže tým, že boli teroristi prezlečení za YPG a naučili sa po kurdsky, prešli.
V noci začali vpadať do domov a strieľať spiacich ľudí. Bez rozdielu, či išlo o mužov, ženy alebo deti. Potom sa presunuli do nemocnice a do školy. Boje trvali tri dni, zabitých bolo päťdesiat teroristov. Masaker sa uskutočnil 25. júna, ale svetové médiá mu veľa pozornosti nevenovali, pretože v rovnaký deň sa udial teroristický útok v Tunisku.
Aký je vzťah medzi YPG a armádou prezidenta Baššára al-Asada? Obe strany majú spoločného nepriateľa, teda IS, ale zároveň YPG podporuje Asadovo zvrhnutie. Rovnako ako západní spojenci, ktorí sa s Čínou a Ruskom dodnes nedohodli, kto bude jeho nástupcom v prípade zvrhnutia vlády. Tento stav už trvá rok a spojenci pomáhajú len zo vzduchu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?