Mám strach, že sa nakazím. Bojím sa o svojich blízkych. Obávam sa straty práce. Neviem myslieť na nič iné ako na to zlé, čo sa môže stať. Žijeme v náročnom období, nikto z našej ani predchádzajúcej generácie si nič podobné okrem vojny nepamätá. Ľudia musia riešiť každodenné problémy a nával negatívnych a často aj chaotických informácií ich zneisťuje, nahlodáva nádej do budúcnosti. Podľa mnohých psychológov môže dlhodobý strach a stres zmeniť prirodzené reakcie človeka na nepredvídateľné a kontraproduktívne. O strachu a jeho vplyve na psychiku a konanie človeka sa TREND rozpráva so psychoterapeutkou a klinickou psychologičkou Lenkou Rušarovou.
Ako človeka vo všeobecnosti ovplyvňuje strach?
Strach hrá obrovskú rolu v našom živote a jeho význam sa často prehliada. Je prítomný v nečakaných nuansách nášho každodenného rozhodovania a prežívania. Strach určuje, o čom sa doma hádame s partnerom (napríklad strach z opustenia), aké vyznávame hodnoty (strach z neznámeho) a ako riešime pracovné dilemy (napríklad strach zo zlyhania).
Strach je účinnou látkou mnohých spoločenských noriem a rodinných tlakov, ktoré nás formujú. Téma nášho centrálneho strachu určuje aj štruktúru osobnosti. Či sa bojíme straty obdivu a rešpektu, alebo sa viac bojíme straty lásky a podpory. Podľa toho si hľadáme partnerov, tak vychovávame svoje deti. Svoje strachy si nie vždy plne uvedomujeme.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?