Po páde sovietskeho impéria bol socializmus vyhlásený za mŕtvy. Globálnym víťazom studenej vojny sa stala demokracia a trhové hospodárstvo. Prešlo však 20 rokov a ukázalo sa, že ich dlhodobé víťazstvo nie je zďaleka isté. Platí to v Európskej únii, platí to na Slovensku a dokonca aj v bašte kapitalizmu – Spojených štátoch.
Štyri globálne šoky
Konštrukcia kapitalizmu, tak ako ho väčšina ľudí chápe, praskla prudko a bez upozornenia na konci roka 2008. Globálny finančný systém sa ocitol pár hodín od kolapsu, keď straty bánk presiahli všetky historické zisky dokopy. Americká vláda musela aj s centrálnou bankou zachrániť Wall Street a naliala do systému peniaze daňových poplatníkov. Svet zažil hlbokú ekonomickú krízu, z ktorej sa doteraz nedostal – ekonomický rast už nikdy nebol taký ako predtým.
Prešlo iba niekoľko rokov a západný svet zasiahla ďalšia kríza, tentoraz s prívlastkom európska dlhová. Finančný trh, ktorý dovtedy oceňoval dlhy periférnych krajín ako udržateľné, zistil, že to tak nemusí byť. Na záchranu už nestačili len vládne peniaze. Na rad prišli nadnárodné inštitúcie, ktoré na seba prevzali riziko problematických štátov. Peniaze všetkých museli opäť slúžiť na záchranu niektorých.
Koniec kalifornského sna: pred moderným socializmom utekajú chudobní aj bohatí
Horúca éra sa neskončila. Naopak, prišli skutočné horúčavy, topenie ľadovcov či vysychanie riek. Globálne otepľovanie sa stalo témou číslo jeden. Za vinníka bol opäť označený kapitalizmu a s ním spojené negatívne externality spaľovania lacných uhľovodíkov bez započítania následkov tejto činnosti. Politici sa rozhodli, že jediným riešením je rýchla transformácia ekonomík smerom k zeleným energiám. Opäť zmena riadená, financovaná a podporovaná štátom.
Aby toho nebolo málo, pred rokom sa objavila nová pohroma. Stala sa ňou epidémia covidu, ktorá donútila politikov po celom svete pozatvárať ekonomiky. Následky boli obrovské, tentoraz pre tých najslabších – najmä živnostníkov, malé firmy pôsobiace v službách a ich zamestnancov. Situácia sa zvládla opäť len za cenu významnej štátnej pomoci.
Pošramotená povesť
Po všetkých týchto udalostiach je povesť kapitalizmu značne pošramotená. Prieskum Edelman Trust Barometer zo začiatku roka 2020 na vzorke desaťtisícov ľudí z celého sveta odhalil, že podľa ich názoru kapitalizmus zlyhal. Až 56 percent respondentov súhlasilo s výrokom, že kapitalizmus v súčasnej forme robí svetu viac zla ako dobra. Naopak, kapitalizmus dobre pracuje len pre 18 percent opýtaných.
Problémom vnímania kapitalizmu nie sú iba štyri spomínané šoky. Je ním aj dlhodobo rastúca príjmová nerovnováha a obavy o budúcnosť. Podľa rovnakého prieskumu sa až 83 percent zamestnancov obáva o stratu zamestnania spôsobenú recesiou, nedostatkom zručností, lacnou konkurenciou zo zahraničia či automatizáciou.
Nové storočie sa svojou rýchlou dynamikou stalo storočím obáv o budúcnosť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?