Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý robila poradenská spoločnosť IPK International v 40 krajinách na vzorke 50-tisíc respondentov. Štyridsať percent z nich odpovedalo, že aktuálne nebezpečenstvo teroru ovplyvňuje ich rozmýšľanie o dovolenkách.

To však neznamená, že by ich od cestovania odrádzalo. IPK aj tento rok počíta s prírastkom vycestovaní za hranice – trojpercentným v rámci celého sveta a dvojpercentným v Európe. Čo sa v posledných mesiacoch zmenilo, je, že ľudia oveľa viac rozmýšľajú, kam sa na dovolenku vydajú.

Z prieskumu vyšli veľké rozdiely, pokiaľ ide o jednotlivé krajiny. „Najnebojácnejší“ sú Juhoameričania, Škandinávci a Holanďania. Tí tvrdia, že na nebezpečenstvo terorizmu pri plánovaní dovolenky nemyslia. Naopak, najväčší strach z neho majú dovolenkári z Ázie a z postsocialistických krajín.

Rozdiely sú aj medzi jednotlivými skupinami cestujúcich – najopatrnejšie sú, pochopiteľne, rodiny s deťmi, mladší cestovatelia alebo singles nad potenciálnym nebezpečenstvom až tak veľmi nerozmýšľajú. Zo štúdie tiež vyplynulo, že 15 percent opýtaných sa rozhodlo radšej stráviť tento rok dovolenku vo vlastnej krajine a ďalších 25 percent ju síce strávilo alebo strávi v zahraničí, ale len v krajinách, ktoré považuje za bezpečné.

Tu hrá veľkú úlohu imidž destinácie ako bezpečného dovolenkového cieľa. Za nie bezpečné sú považované štáty, kde sa v minulosti už nejaký útok stal, alebo tie, kde boli nepokoje. Najhorší imidž majú v očiach cestovateľov Izrael, Turecko a Egypt. Ešte aj blízkosť týchto štátov poškoduje imidž bezpečnosti ich susedom, hoci sa u nich nikdy nič nestalo.

V roku 2016 tak prišlo k veľkému presunu dovolenkárov – najviac utrpeli okrem Turecka Tunisko, Maroko, Egypt, Jordánsko a Izrael. Zo všetkých týchto krajín sa rekreanti presunuli k Jadranu a do európskeho Stredomoria. Zatiaľ sa nevie, ako imidž bezpečnosti Francúzska a Nemecka poškodili útoky z tohto leta. Sú však aj krajiny, ktoré podľa štúdie potenciál rastu ešte dostatočne nevyužili – v Európe je to Švajčiarsko a štáty Škandinávie.

Strach pred násilím

Zaujímavé výsledky priniesol aj prieskum poisťovne Allianz, ktorý robila v Rakúsku. Podľa neho sa 58,1 percenta Rakúšanov bojí, že budú pri cestách v zahraničí konfrontovaní s terorizmom. To je najvyššie ohrozenie, ktoré pri cestách pociťujú. Na druhom mieste je strach, že ich okradnú (má ho 46,9 percenta ľudí), a na treťom, že ochorejú (44,7 percenta). Najbojazlivejší sú obyvatelia Viedne a Dolného Rakúska, naopak, najmenej si hlavu lámu na západe – v Tirolsku a vo Vorarlbergu.

Ľudia sa boja terorizmu a viac rozmýšľajú, kam pôjdu na dovolenku

Zdroj: Milan Debnár

Za najrizikovejšie pritom považujú cesty do zámoria a najbezpečnejšie sa cítia vo vlastnej krajine. To, či je krajina bezpečná, považuje pri rozhodovaní za veľmi dôležité polovica opýtaných. Tým sa faktor bezpečnosti dostal v dovolenkových rozhodovacích kritériách na druhé miesto – hneď za krásy krajiny a ďaleko pred to, aká je v nej klíma, cenová úroveň, gastronómia a pamiatky.