Manažér, čo hovorí, že stavia v biznise vždy na morálke, potom zaujal aj prijatím ponuky viesť nemocnice investičnej skupiny Penta, ktorá bola stredobodom dodnes nedoriešenej kauzy Gorila. Dôvodom bola podľa neho snaha o zásadné zlepšenie zdravotnej starostlivosti. A to je pre neho dodnes najväčšia výzva.

Ľuboš Lopatka: Najviac sa obávam rómskeho problému

Ľuboš Lopatka Zdroj: Maňo Štrauch

V čom urobil slovenský biznis a manažment za ostatných dvadsaťpäť rokov najväčší pokrok?

Prestal trpieť slovenskými špecifikami. Teda zmedzinárodnel. A biznis prostredie je zdravé najmä vtedy, ak sa riadi zásadou Čo vieš? a nie Koho poznáš?.

Existuje slovenský štýl manažmentu a podnikania? A ak áno, je to dobrý štýl v porovnaní s iným vyspelým svetom?

Asi už ani neexistuje. Platí však, že čím idete viac na východ krajiny, tým sú kamarátstva dôležitejšie a biznis je viac o emóciách. Nebudem menovať, ale poznám dvoch našich významných biznismenov, ktorí sa aj pri zásadných rozhodnutiach veľmi čítaním analýz nezaťažujú a veria skôr intuícii. To by som však nikomu plošne neodporúčal. Za príklad osobitosti, žiaľ, odstrašujúcej, považujem aj manažment našej štátnej a verejnej správy. I keď to je už skôr taká jeho zmutovaná forma.

V čom by mali najviac pridať slovenskí politici, aby sa zlepšili podmienky podnikania v krajine?

Vo vymožiteľnosti práva. Súdnictvo sa stalo hanbou krajiny. Zmena je veľmi potrebná, i keď nie jednoduchá. Lebo osvedčenou zásterkou súdnictva je jeho nezávislosť. Sudcovia sa dostávajú do stavu, keď sa stávajú nezávislými už aj od zákonov.

Aký je najhorší a najlepší počin slovenských politikov za ostatné štvrťstoročie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa