Slovensko, ale aj Rumunsko patrili medzi krajiny s rozšírenou korupciou. Vďaka čomu sa situácia vo vašej krajine za posledné roky tak zlepšila?
Pred dvadsiatimi rokmi bola korupcia v Rumunsku systémovým fenoménom. Stali sa tri kľúčové veci, ktoré viedli k tomu, že sa začali korupčné prípady skutočne vyšetrovať. Rumunsko vytvorilo špecializované štruktúry ako DNA, dostali sme ľudské a materiálne zázemie na to, aby sme boli schopní robiť svoju prácu čo najlepšie, a zmenila sa legislatíva. Znamenalo to väčšiu nezávislosť prokurátorov. Nikto im nemôže hovoriť, kedy majú otvoriť prípad, kedy a ako ho uzavrú. Výsledkom je, že sme vlani stíhali premiéra, ministrov, poslancov, starostov, prokurátorov a sudcov. Ďalším predpokladom na úspech v tejto oblasti bolo prijatie takých zákonov, ktoré zaviedli efektívne vyšetrovacie nástroje. Môžeme napríklad využiť inštitút agenta provokatéra, utajenú identitu svedka, prístup k bankovým účtom.
Keď ste nastúpili do čela DNA, dôvera v inštitúciu nebola taká vysoká, ako je teraz. Čo sa stalo?
Úspechy, ktoré ľudia vidia v posledných troch rokoch, sú dôsledkom viac než desaťročného pôsobenia DNA. Pretože DNA je nová inštitúcia a plne funkčná bola len poslednú dekádu. Už keď som nastúpila do úradu ako hlavný prokurátor, boli otvorené viaceré kľúčové trestné konania. Boj proti korupcii naštartoval môj predchodca. V roku 2013, keď som začínala v DNA, bola jej dôveryhodnosť 40 percent, teraz je to vyše 60 percent. Oboje je vyššie, než majú akékoľvek politické inštitúcie v Rumunsku.
Stíhate vysokopostavených politikov, významných biznismenov. Ako čelíte politickému či inému tlaku?
Nemôžem povedať, že by existoval nejaký politický nátlak. Ale, samozrejme, čelíme všeobecným tlakom, najmä od tých, ktorých vyšetrujeme. Často zastávajú významné funkcie v štáte. Vyšetrujeme politikov zo všetkých strán, preto nás nikto nemôže obviňovať z toho, že by sme pracovali v prospech niekoho. Sme nezávislí, na naše aktivity nemá dosah minister spravodlivosti, vnútra či premiér. Nikto mi nemôže zavolať a pýtať sa ma, aké vyšetrovanie vedieme a koho vypočúvame. Snaha politikov ovplyvniť našu činnosť je možno viditeľná v tom, ako hlasujú v parlamente, keď žiadame o zbavenie imunity niektorého ústavného činiteľa. A parlament nás odmietne.
Nedeje sa niečo podobné ako na Slovensku, kde politici prijali zákony, ktoré im umožňujú dosadiť do kľúčových pozícií v justícii blízke osoby, a potom sú chránení pred stíhaním?
Štatút nezávislosti prokurátorov nás chráni pred niečím podobným. Aj v Rumunsku rozhoduje o najdôležitejších nomináciách minister spravodlivosti. Ale jeho návrh ide do komisie, ktorá je zložená z volených odborníkov, a táto komisia vysloví odporúčanie. Rozhodnutiu predchádza interview s kandidátom. Výber zdôvodňujú verejne a publikujú dôvody. Návrh potom smeruje k prezidentovi Rumunska, ktorý ho môže akceptovať alebo odmietnuť. Minister a prezident často reprezentujú rozdielne politické spektrum, preto je nepravdepodobné, aby osoba, ktorú spoločne vyberú, zastupovala niekoho záujmy. Napríklad v súčasnosti vedieme vyšetrovanie proti prezidentovmu bratovi. Mali sme prípad a figuroval v ňom premiér, ktorý ma odporúčal na súčasnú pozíciu. Ale práve preto, že sme nezávislí, nezáleží na tom, kto ma navrhol a kto schválil.
Zdroj: Razvan Valcaneantu
Systém, ako sú menovaní prokurátori a vy sama, bol stále rovnaký, alebo sa zmenil v posledných rokoch?
Procedúra je rovnaká už desaťročie. Týka sa šéfa DNA aj jeho zástupcu, šéfov sekcií aj ich zástupcov.
Práve vediete trestné konanie, kde je podozrivá Ioana Băsescu, dcéra bývalého prezidenta Traiana Băsescu, o ktorom sa hovorí, že vám ako prvý otvoril cestu k súčasnej kariére. Neintervenoval v prospech dcéry?
Vyšetrovali sme aj brata bývalého prezidenta a jeho dcéra je práve súčasťou iného vyšetrovania. Ale nikto z nich, ani žiadny iný politik mi nikdy neskúšal volať. Pretože vedia, že v tom istom momente by som urobila vyhlásenie, v ktorom by som o spoločnom rozhovore informovala verejnosť.
Keďže DNA obvinila aj mnohých poslancov, nepokúšajú sa oklieštiť kompetencie úradu cez zákony v parlamente?
Bolo mnoho takýchto prípadov, najmä posledný rok. Aj v našich štatistikách vidíte, že sme konali voči viac než dvadsiatim členom parlamentu a vzniesli aj obvinenia. Každú chvíľu sa objavujú návrhy zákonov, ktoré chcú meniť súčasnú legislatívu, limitovať DNA a naše vyšetrovacie možnosti. Ale tieto pokusy vždy zastavila reakcia verejnosti, rumunských občanov.
Čiže vašou zbraňou je „hlas ľudu“?
Áno, dá sa to tak povedať.
Laura Codruța Kövesi (43)
Zdroj: Razvan Valcaneantu
Je hlavnou prokurátorkou DNA od roku 2013. Predtým pôsobila od roku 2006 ako generálna prokurátorka, stala sa vôbec najmladšou generálnou prokurátorkou v histórii Rumunska. V mladosti profesionálne hrávala basketbal, ako členka rumunského juniorského národného tímu skončila strieborná v roku 1989 na majstrovstvách Európy. Je rozvedená.
Predtým, ako ste prišli do DNA, ste boli generálnou prokurátorkou Rumunska. Aj z tohto miesta sa vám darilo riešiť korupciu, alebo je nevyhnutné mať špecializovanú inštitúciu, ako je DNA?
V Rumunsku je ďalší špecializovaný úrad, ktorý zastrešuje prokurátorov a zaoberá sa organizovaným zločinom, terorizmom. A tento orgán má celkom odlišnú jurisdikciu a je priamo podriadený generálnemu prokurátorovi Rumunska. Rovnako viedol vyšetrovania, v ktorých figurovali ministri a poslanci. Ale kompetencie a možnosti generálneho prokurátora a šéfa DNA sú celkom odlišné.
Miestne médiá riešia aktuálne kauzu, s ktorou vyšiel podnikateľ Sebastian Ghita. Podľa neho ste odpísali svoju doktorandskú prácu. Ako to je?
Osobu, na ktorú sa pýtate, vyšetrujeme v niekoľkých prípadoch. A obyčajne nezvyknem komentovať živé trestné konania a ľudí, ktorým ešte nebola dokázaná vina.
Nikto z obvinených, ani žiadny iný politik mi nikdy neskúšal volať, v tom momente by som urobila vyhlásenie
Používajú podozriví často médiá na útok voči vám alebo DNA?
Áno, bolo mnoho útokov na naše aktivity cez médiá. A to najmä cez tie, ktoré sú spojené s vyšetrovanými osobami. Útočia opakovane, v poslednej dobe sú čoraz agresívnejší. Práve vynašli novú metódu nátlaku -
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?