List premiérovi

Premiér i ministri pôdohospodárstva a životného prostredia dostali ešte koncom lanskej jesene oficiálny list, v ktorom Zväz spracovateľov dreva politikov upozornil, že slovenskú drevársku brandžu okrem hospodárskej krízy ohrozujú aj daňové úniky, obchádzanie platenia dane z pridanej hodnoty (DPH) a čoraz častejšie preferovanie obchodníkov pred spracovateľmi.

Na kontrolnom dni rezortu pôdohospodárstva, ktorý riadi aj podnik Lesy SR ako najväčšieho producenta dreva v krajine, však šéf vládneho kabinetu kritizovaný biznis so štátnym drevom pred novinármi ani nespomenul. Rezortu pritom nakázal, aby pomáhal pri vytváraní väčšieho množstva pracovných príležitostí v poľnohospodárstve i v produkcii ovocia a zeleniny.

Verbálne gesto, že premiér chce pre krajinu viac práce, zaznelo. No to, že existujúce pracovné miesta na pílach ohrozujú neduhy, pri ktorých sa na úkor drevárov i štátu majú nabaľovať rôzni podvodníci, ktorým sa to darí aj vďaka politickým kontaktom, už počuť nebolo. Vláda by pritom nemala prehliadať to, na čo podnikatelia v drevárstve otvorene upozorňujú.

Podvodníci s DPH, ktorí drevo presúvajú po celej strednej Európe iba na papieri, nielenže ochudobňujú štátnu pokladňu, ale nereálnymi cenovými ponukami predražujú všetku drevnú hmotu na trhu. A tak tlačia do strát a nezriedka i bankrotov spoločnosti, čo drevo naozaj spracovávajú a zamestnávajú –často v ekonomicky a sociálne oslabených regiónoch – aj nemálo pracovníkov. To isté, hoci to nie je nelegálne, sa týmto fabrikám deje i vtedy, keď Lesy SR pri predaji štátneho dreva uprednostňujú priekupníkov.

Už o bezbrehej chamtivosti niektorých ľudí v pozadí obchodovania so štátnym drevom svedčia tvrdenia o výpalníctve, ktoré v poslednom čase nahnevalo viacerých spracovateľov. Tí majú štátne drevo dostať až vtedy, keď si zaň poriadne priplatia bokom. Zodpovední politici nesmú tieto indície zamiesť pod koberec s alibistickým tvrdením, že ide o klebety a že by sa piliari mali najskôr obrátiť na políciu.

Drevári nie sú hrdinovia. Vyšetrovateľom neveria, boja sa o svoje firmy i rodiny. Ich sťažnosti pre TREND sú však také početné a vážne, že do riešenia ich problémov musia vstúpiť vládne špičky. Hoci otázne je, s akým nasadením sa o trápenie tunajších drevárov bude zaujímať taký minister životného prostredia Peter Žiga. Ten totiž okrem toho, že riadi rezort, ktorý vydáva povolenia na ťažbu v lesoch s vyšším stupňom ochrany prírody, spoluvlastní aj firmu Taper, ktorá patrí k najvýznamnejším obchodníkom s drevom v krajine.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 7/2013. Téme sa TREND venuje v aktuálnom čísle v článkoch Výpalníci so štátnym drevom, Obchádzajúci závan starých časov a v rozhovore Misia: vytlačiť priekupníkov.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.