U nás tak prišiel na rad Lisabon. Dlho sme ho odkladali, keďže sa nachádza na konci kontinentu, letenky nepatria k najlacnejším, navyše ten čudný jazyk, ktorý môže ísť z úst akurát tak Poliakom... Lebo našinec sotva môže pochopiť, načo tam majú písmená ako ch, x, z, s, keď všetky nakoniec zašušlú.
Napriek všetkým predsudkom odrazu sedíme v lietadle. Tri a pol hodiny z Viedne v plnej kabíne nie je málo. Po pristátí neskoro večer, navyše s hodinovým časovým posunom, sme akurát tak ocenili, že metro majú dotiahnuté až k letisku, že využívajú šikovné dobíjacie lístky a šesťeurový denný, ktorý platí na všetku dopravu vrátane „elevadorov“, je super voľba. A hneď v prvý deň sme urobili chybu. Lebo Bairro Alto. Ale vtedy sme to ešte nevedeli.
Zdroj: Martina Brunovská
Na delte k Atlantiku
Ráno nás privítalo – nádherné ráno. Lisabon leží na brehu Atlantiku, ktorý, ako je známe, síce uliciam dokáže poslať bleskurýchlu sprchu, no zároveň miestnu klímu tlmí a vyrovnáva. Kým v najhorúcejšom lete je priemerná denno-nočná teplota 24 stupňov, aj v zime je to milosrdných 12 stupňov. V porovnaní s Lisabonom je Bratislava ako Tatry a Tatry sú hotový Sibír.
S polohou na brehu oceánu je to však trochu inak. Ak sa chcete pokochať výhľadom na útesy a nekonečno, musíte si trochu zacestovať. Medzi povinné jazdy návštevníkov mesta patrí výlet k mysu Cabo da Roca, čo je najzápadnejšie miesto pevninskej Európy. A ešte ku kráľovským letohrádkom v Sintre. My sme to však za predĺžený víkend nestihli, takže sa za trest musíme do Portugalska vrátiť.
Zdroj: Martina Brunovská
Nestihli sme to, pretože sme uverili vlastnému mylnému dojmu, že ak je Lisabon len o málo väčší ako Bratislava, zvládneme ho za tri dni. A to je omyl, na ktorý už naleteli viacerí.
Lisabon v skutočnosti neleží na brehu oceánu, ale na delte rieky Tejo (težo). Rio Tejo je najdlhšia rieka Pyrenejského polostrova, má okolo tisíc kilometrov a tesne pred ústím do Atlantiku sa rozlieva do obrovskej delty, ktorá je dlhá 45 a na najširšom mieste široká 15 kilometrov. Lisabon preto s južným brehom rieky spájajú len dva mosty. Oba úchvatné. Prvý akoby z oka vypadol známemu Golden Gate v San Franciscu a druhý postavený pri príležitosti výstavy Expo 98 je so svojimi 17,2 kilometra najdlhším mostom v Európe.
Zdroj: Martina Brunovská
More im dalo čas
Lenivo sa prevaľujúca rieka akoby počarovala aj Lisabončanom. Život tu plynie nenáhlivo, neskoro sa vstáva, na všetko je more času. Život si treba vychutnať, povinne aj turisti. V Portugalsku je skvelé a vcelku lacné jedlo a pitie, káva tu vonia ako málokde, hoci značky vám veľa nehovoria, lebo Taliani sa na tomto polostrove nechytajú.
Ako by aj mohli, keď Portugalci objavili Brazíliu a tú naučili
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?