Napríklad pre jednoznačný rozlišovací prvok, ktorý je jedným z ústredných motívov reklamnej kampane LG. Gé-dvojku možno od konkurencie rozpoznať pohľadom na zadnú stranu. Tam, kde človek čaká len objektív kamery a prípadne ešte ledkový blesk, konštruktéri LG zoskupili hardvérové ovládacie prvky: hlavný vypínač aj ovládač hlasitosti (tento prístup zvolili aj pri aktuálnej novinke, zaoblenom smartfóne LG G Flex).
Ťažko povedať, či túto bizarnosť vymysleli marketéri, aby mali na čom postaviť reklamnú kampaň, alebo s ňou prišli špecialisti na ergonómiu. No spokojní môžu byť obe oddelenia firmy. Hoci na nový spôsob ovládania si treba zvyknúť, zadným tlačidlami sa naozaj lepšie reguluje hlasitosť počas telefonovania.
A veľký hlavný vypínač je vzadu viac poruke (poprste) než na hrane mobilu. Zvlášť pri jumbe s päťpalcovým displejom. Tlačidlami so šípkou sa pritom neovláda len hlasitosť: ich dlhším pridržaním pri vypnutom displeji sa spúšťa fotoaparát a poznámková aplikácia QuickMemo.
LG pri gé-dvojke ponúka aj ďalší efektný spôsob, ako mobil zobudiť alebo uspať: dvojitým poťukaním na displej. Treba sa síce trocha pocvičiť v správnej kadencii a funguje to len na domovskej obrazovke (nie v otvorenej aplikácii), no ide o fintu, ktorá sa vo svete smartfónov zatiaľ používa ojedinele.
V tomto prípade je súčasťou nadstavby Androidu 4.2 Jelly Bean. Ktorý LG zlepšila aj o ďalšie drobnosti: od prepracovanej notifikačnej lišty (s rýchlymi voľbami na aplikácie) až po graficky podarené prepínače v nastaveniach.
Ovládaniu mobilu s jednou rukou okrem zadných tlačidiel pomáha aj šírka mobilu. Vďaka tenkému rámiku okolo 5,2-palcového displeja sa vtesnala do 7,1 centimetra. Čo je len milimeter viac, než má päťpalcová Galaxy S4 a o dva milimetre menej ako Xperia Z1. Pri ergonómii mobilných obrov zavážia aj takéto minimálne rozdiely.
Výraznejšie oproti vlajkovej lodi Samsungu pribrala gé-dvojka v hmotnosti. Jej 143 gramov je už vo vrecku dosť cítiť. Na porovnanie, štvorková galaxia má 130 gramov a slíž Huawei P6 (TREND 40/2013) ešte o desať gramov menej.
Robustnosť gé-dvojky podčiarkuje pevné vaničkové šasi z tvrdého plastu. Hrubá kovová obruba, po ktorej v poslednom čase výrobcovia radi siahajú, tentoraz chýba. Konštrukcia je tuhá aj vďaka neodnímateľnému zadnému krytu, hoci to značí nevymeniteľnú batériu. LG G2 má jedinú šachtu (pre SIM kartu), pamäťové SD karty nepodporuje. Používateľ si musí byť vystačiť s internou fleškou (16 alebo 32 GB), prípadne siahnuť po cloude.
Vlajkový smartfón LG G2 Zdroj: LG
Vlajková loď LG má displej s full HD rozlíšením (1 920 x 1 080 bodov). Také isté mal už februárový Optimus G Pro, ktorého nástupcom je práve gé-dvojka, už bez transformerského prídavku Optimus. Displej má v polohe na ležato šírku jedenásť a pol centimetra, poskytuje tak veľmi solídny komfort pri surfovaní po webe, čítaní textu, pozeraní fotiek a videí alebo hraní hier (aspoň na pomery smartfónov).
To isté platí pre výpočtové srdce mobilu. Štvorjadro Snapdragon 800 s taktovacou frekvenciou 2,26 GHz a dvoma gigami ramky s prehľadom zvláda chod systému aj náročnejšie aplikácie.
Vzhľadom na použitý čip a displej neprekvapuje, že LG do gé-dvojky montuje batériu s nadštandardnou kapacitou (3 000 mAh). Zázraky od nej čakať netreba, no pri drobnej optimalizácii prevádzky vie aj aktívnejšiemu používateľovi na jedno nabitie vydržať dva dni.
LG nešetrila na fotoaparáte: rozlíšenie trinásť megapixlov, optická stabilizácie (na mobiloch zatiaľ raritná), objektív chránený zafírovým sklíčkom, HDR, nahrávanie full HD videa... Rovnako kamerový softvér poskytuje za hrsť zaujímavých možností: od panorám, cez inteligentnú automatiku až po duálne fotografovanie (skombinované zábery zadnej a prednej kamery). Dôležité je, že funkcie kamery zanechávajú (pozitívnu) stopu na kvalite snímok, aj v slabších svetelných podmienkach.
No a kto chce, môže gé-dvojkou na diaľku ovládať televízor alebo Blu-ray prehrávač. Mobil obsahuje infračervený port, ktorý je v smartfónoch zatiaľ ojedinelý.
LG G2 sa na Slovensku predáva v cenách od 460 eur (verzia so 16 GB pamäte). Vychádza o desať-pätnásť percent lacnejšie než triedovo zodpovedajúci mobil Sony alebo HTC, dokonca o pár eur podlieza aj o pár mesiacov staršiu štvorkovú galaxiu.
Záverečné hodnotenie: Povšimnutiahodný mobil. Našťastie, nielen vďaka bizarnému zadnému ovládaču.
plusy | mínusy |
---|---|
umiestnenie ovládacích prvkov | hmotnosť |
displej (päť palcov, full HD, IPS) | bez podpory pamäťových kariet |
nadstavba Androidu | |
výpočtové jadro | |
fotoaparát (13 Mpix, optická stabilizácia) | |
infračervený port | |
nadštandardná batéria |
Zariadenie zapožičala LG.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- digitálny zápisník a smart hodiny Samsung Galaxy Note 3 a Galaxy Gear
- smartfón Sony Xperia Z Ultra
- tablet Nexus 7 II
- cyklonavigácia Mio Cyclo 305 HC
- ultrabook Sony Vaio Pro 13
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.