Samotársky, úbohý, škaredý, surový a krátky. Taký je život podľa filozofa a teoretika štátu, práva a spoločenskej zmluvy Thomasa Hobbesa. Nečudo, narodil sa v čase, keď Anglicko viedlo vojnu so Španielskym kráľovstvom. Pred krvavou občianskou vojnou ušiel do Francúzska. Po návrate do Londýna mesto zachvátila morová epidémia. V 17. storočí si nikto nemohol byť istý svojím životom. Napriek tomu Thomas Hobbes zomrel vo svojej posteli vo veku 91 rokov. Zďaleka nie každý mal v tom čase také šťastie ako on.
Ľudia sú vo svojej podstate divokí. Ak má spoločnosť fungovať bez násilia, je potrebné, aby sa vzdali časti svojich slobôd. Jedine dobrý vladár dokáže zabezpečiť poriadok a bezpečnosť. Ochrana človeka ako sociálny kontrakt medzi ľuďmi a vladárom opisuje dielo Leviatan. Bola to Hobbesova filozofická idea, ktorá legitimizovala koniec feudalizmu a otvorila proces vzniku národných štátov.
Počas nasledujúcich viac ako štyristo rokov sa menila podoba vládnutia, ako aj sociálneho kontraktu. V súčasnosti zďaleka nejde iba o ochranu života. Ide o zabezpečenie bezplatného školstva, zdravotníctva a sociálnej pomoci. A momentálne aj o ochranu pred koronavírusom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?