Opäť kovové unibody

Vlajkovými loďami sú všetky tri smartfóny už na prvý pohľad. Na dizajne si ich výrobcovia dali záležať. Či už sa držali pri zemi alebo vyskúšali aj exotickejšie nápady. HTC One M9 je z trojice najsubtílnejší. Čo je prirodzené, keďže má najmenšiu uhlopriečku displeja. Kritika ho pritom zvozila práve kvôli tomu, že oproti predošlému modelu (One M8) nepriniesol žiadne dizajnové zmeny. Lenže – ak sa niečo podarí, je nutné to každý jeden rok meniť? Pošepkáva sa, že nasledujúca generácia (M10?) už príde s razantne odlišným výzorom.

Zatiaľ HTC znova stavilo na kovové unibody. Pri držaní teda nie je šanca pocítiť ohýbanie alebo spozorovať nelícovanie. Novinkou je dvojfarebné vyhotovenie. Testovali sme striebornú edíciu so zlatou obrubou. Čo sme najprv považovali za dizajnovú zbytočnosť, to sa časom ukázalo ako nenápadný prvok zvyšujúci luxusný vzhľad smartfónu.

Všetky ovládacie tlačidlá má em-deviatka na pravej strane. Nie je jednoduché zvyknúť si na to. Najmä ak tlačidlá na zapnutie obrazovky a na ovládanie hlasitosti majú rovnaký tvar aj veľkosť. Povrch hlavného tlačidla je síce gravírovaný, ale v reáli to (aspoň spočiatku) veľmi nepomáha.

Od konkurencie sa HTC One M9 ľahko odlíši kultovými reproduktormi BoomSound, umiestnenými nad a pod displejom. Bez zaváhania sú to najlepšie nielen v našej letnej trojke, ale aj medzi všetkými doteraz testovanými smartfónmi. Ďalším rozlišovacím prvkom je čierna horná hrana, ktorá schováva infračervený vysielač. M9 je z trojice mobilov najťažší (a zároveň najmenší), no s hmotnosťou nebude mať nikto problém. Na tých pár gramov navyše zabudne vždy, keď mobil chytí do ruky. Kvalitou spracovania sa vyrovná ultrahighendovým hi-fi aparatúram za tisíce eur.

Ako spod mikroskopu

Huawei P8 pôsobí o niečo sparťanskejšie. Čo určite nie je negatívum. Okrem prednej strany a malého pásika pri objektíve zadného fotoaparátu je tiež z kovu. Testovali sme zlatú edíciu: to, čo ešte nedávno pôsobilo groteskne, sa dnes považuje za štandard pravej elegancie. A niektorým smartfónom zlaté vyhotovenie naozaj padne.

Pokiaľ ide o dielenské spracovanie, pé-osmička vyzerá, akoby ju vyrábali cez mikroskop. Napriek veľmi tenkému telu nepozorovať žiadne napätie a vŕzganie. Skrátka mobil, ktorý pôsobí ako jedna kovová platnička. Pozitívne je, že výrobca použil veľmi tenký rámik okolo displeja. Celkové rozmery sú teda veľmi rozumné.

Letný smartfónový trojboj

Zdroj: HTC

Aj P8 má všetky tlačidlá na pravej hrane. Ale hlasitosť sa ovláda jedným dlhým tlačidlom, takže sa dá ľahšie nahmatať ako pri em-deviatke od HTC. Za nenápadné, ale v niektorých situáciách zásadné plus možno považovať nulové vyčnievanie objektívu zadného fotoaparátu. Jediným slabším miestom dizajnu je, že pre veľmi tenké a úplne ploché telo sa mobil trochu komplikovane zdvíha zo stola či inej rovnej plochy.

Zadný kryt z kože

LG G4 je jednoznačne dizajnovo najexpresívnejším kúskom. Stačí spomenúť nevšedné presunutie všetkých tlačidiel na zadný kryt batérie pod displej fotoaparátu. LG to používa už od modelu G2. Buď si tento dizajnový výstrelok zamilujete, pretože zistíte, že je ozaj praktický a ergonomický. Alebo vás znechutí, pretože si po rokoch ovládania klasickými bočnými tlačidlami nie a nie zvyknúť. Nevýhodou tiež je, že kým si zvyknete, často pri hľadaní zamastíte objektív, ktorý je len pár milimetrov od ovládania hlasitosti.

Najvýraznejšiou novinkou na gé-štvorke je zadný kryt z kože. Z pravej, ručne spracovanej kože so švami ako pri interiéroch luxusných automobilov alebo mobiloch značky Vertu s cenou pár tisíc eur. Škoda, že zvyšok smartfónu nie je z brúseného hliníka. To by už bol ozaj elegán. Ale použitý lesklý plast je zato dostatočne pevný a pomáha udržať hmotnosť na uzde.

Je koža vhodný materiál pre mobil? Otázka je, ako bude reagovať po namočení, ale pre bežné používanie je to zaujímavý a pohľadný prvok. Nehovoriac o tom, že gé-štvorke pomáha odlíšiť sa od konkurencie. Komu sa koža nepozdáva, môže si vybrať variant mobilu s plastovým zadným krytom. Ktorý je – ako jeden z mála pri dnešných highendových smartfónoch – vymeniteľný, rovnako ako batéria.

Letný smartfónový trojboj

Zdroj: LG

Pixle, farby, jas

Všetky tri mobily majú ukážkové displeje. HTC One M9 používa technológiu Super LCD 3 a full HD rozlíšenie. Konkurenti prešli aj na viac pixlov, ale pri piatich palcoch ide o nadštandardne jemný displej (s hustotou 441 ppi). Podanie farieb je prirodzené, nesnaží sa realitu prikrášľovať. Z trojice porovnávaných mobilov si M9 najlepšie poradila s bielou (ktorá je ozaj biela), výborný je aj kontrast. Jas po „vypeckovaní“ na maximum umožňuje čítanie aj počas slnečných letných dní, no subjektívne je oproti P8 a G4 najslabší. Nechýba rozsvietenie displeja poklepaním na vypnutej obrazovke.

Aj displeju pé-osmičky ťažko niečo vytknúť. Huawei mu dal do vienka hustotu 424 ppi. S farbami manipuluje o niečo viac než HTC: sú živšie, niekedy mierne presaturované. Biela má jemný ružovkastý nádych, ale v nastaveniach teploty farieb sa to dá korigovať. Jas či pozorovacie uhly sú na úrovni vlajkovej lode.

LG G4 má oproti dvom konkurentom najväčšiu pracovnú plochu, čo sa pri fotografiách alebo hrách zíde. Displej s uhlopriečkou 5,5 palca je vďaka 2K rozlíšeniu nadštandardne jemný (538 ppi). Gé-štvorka ponúka výborný jas a kontrast a živé farby. Biela má jemný béžovo-ružový nádych, ale všimli sme to, keď všetky tri telefóny ležali vedľa seba.

Praktické nadstavby

Rozoberať výkon pri vlajkových lodiach je v podstate zbytočné. Samozrejme, technologickí fanatici budú upozorňovať na rozdiel 1 fps pri hrách a stobodové rozdiely v benchmarkoch. Pre bežného a aj náročnejšieho používateľa všetky tri modely poskytnú dostatok výkonu na akúkoľvek jestvujúcu hru či aplikáciu. Bez ohľadu na to, či im v tele tiká čip od Qualcommu alebo Kirin, ktorý si Huawei vyrába sám.

Je už známe, že najvýkonnejší Snapdragon 810, ktorý je osadený aj v M9, má malé problémy s prehrievaním. Nejde o drámu, skôr sa niekto snažil o senzáciu. Je pravda, že pri dlhom hraní náročnej hry bol zadný kryt na dotyk najteplejší. Ale to nekorešponduje s bežným používaním.

Zo softvérovej stránky fungujú všetky tri mobily takisto bezproblémovo. Nedochádza k sekaniu alebo padaniu aplikácií, výrobcovia svoje vlajkové lode vyladili. Operačný systém Android 5.0 obalili do vlastnej grafickej nadstavby, ktorá pôsobí prehľadne a prakticky. Okrem bežných menu ponúkajú aj niekoľko špecialít, ktoré majú zjednodušiť alebo spríjemniť ovládanie mobilu. Či už to sú šetriče energie, ovládanie gestami alebo používanie dvoch aplikácií naraz na jednej obrazovke.

Letný smartfónový trojboj

Zdroj: Sony

Už bez ultrapixlov

Čo sa týka fotoaparátov, HTC po dvoch rokoch zahodilo pokusy s takzvanými ultrapixlami a One M9 už má klasické rozlíšenie. No ani tých 20,7 megapixla nie je zárukou dokonalej fotografie. Na vlajkovú loď danej cenovej kategórie sa dali očakávať o kúsok lepšie výsledky. Fotoaparát je rýchly, má praktické ovládanie a podporuje nakrúcanie videa v 4K. Ale celková kvalita je len štandardná, hlavne v horších svetelných podmienkach. Chýba tiež optická stabilizácia obrazu.

Naopak, Huawei P8 ju má. Čínsky producent si na fotoaparáte dal viac záležať. Omnoho lepšie si poradil aj pri nočných záberoch, vďaka špeciálnemu režimu. Potešili aj doplnkové funkcie ako kreslenie svetlom alebo ovládanie hlasovým povelom. Čo sa hodí napríklad pri dlhej expozícii, pretože mobil netreba držať v ruke. Video však mobil nahráva len v štandardnom full HD rozlíšení rýchlosťou 30 fps.

Najlepšie spomedzi trojice letných smartfónov fotí LG G4. Výstup je na úrovni Galaxy S6, iPhonu 6 Plus alebo Nokie 930. Snímač má laserové zaostrovanie a optickú stabilizáciu, objektív dosahuje svetelnosť nadštandardných f/1,8. Že to LG s fotografovaním myslí vážne, vidieť aj na možnosti ukladať snímky vo formáte RAW alebo na profesionálnom režime s nastavením rýchlosti uzávierky alebo citlivosti ISO. Fotografie majú minimum rozostrenia, živé farby a pomerne málo šumu v tmavých scénach. Video nakrúca mobil v HD rýchlosťou 60 fps.

Vlajkové lode HTC, LG a Huawei v porovnaní s konkurenciou

Letný smartfónový trojboj

PRAMEŇ: technické špecifikácie výrobcov

Extra nabíjačka

Výkon aj pokročilé fotografovanie však stráca pri slabej výdrži batérie. Je jasné, že 5,5-palcový 2K displej si dávku energie vypýta. Gé-štvorka sa tak vo výdrži radí skôr k štandardu, nabíjaniu každý večer sa používateľ nevyhne. A ak to preženie s dátami, videom alebo hrami, možno bude musieť mať nabíjačku pri sebe. G4 síce podporuje funkciu rýchleho nabíjania, ale QuickCharge nabíjačku si treba dokúpiť separátne.

Huawei P8 je na tom lepšie. Aj vďaka šetrnejšiemu displeju a optimalizácii. Pri podobnom používaní ako pri G4 vydrží v priemere o polovicu dlhšie. Tretí bojovník od HTC sa výdržou umiestňuje niekde uprostred. Jeden náročný deň zvládne a ešte ponúkne pár hodín navyše.

Výber mobilu pravdepodobne výrazne ovplyvní cena. HTC One M9 je ideálny v spracovaní, kvalite reproduktorov a výkone displeja, no predáva sa o dve stovky drahšie než Huawei P8. Ktorý má tiež perfektne spracované kovové telo a lepšiu výdrž batérie. LG G4 zasa boduje koženým krytom – je to konečne niečo nové. A profesionálny fotoaparát očarí každého.

Maxi aj odľahčený

Huawei to s tohtoročnou vlajkovou loďou urobil pragmaticky. Pre záujemcov o „štandard“ má model P8. Ale aby oslovil aj tých, ktorí používajú mobil viac na multimédiá alebo ho majú ako malý tablet, predstavil aj P8 Max. Stále ho označuje ako mobil, hoci má 6,8-palcový displej. Výbavu má totožnú s klasickou pé-osmičkou vrátane osemjadrového procesora Kirin 930 a trinásťmegapixlového fotoaparátu s optickou stabilizáciou. Naopak, pre tých, ktorú chcú novinku v menšom a lacnejšom balení, je určený model P8 Lite. Navonok sa od veľkého brata nelíši. Rozdiel je hlavne v plastovom (a nie kovovom) tele, v menšom, päťpalcovom HD displeji a o niečo slabšom procesore Kirin 620. Poteší takmer polovičná cena oproti kovovej pé-osmičke.

Láka na fotomobil

Vibe Shot od Lenova sa parametrami isto neradí do strednej triedy. Na prednej strane je päťpalcový full HD displej, vnútri mu zasa tiká osemjadrový procesor Snapdragon 615 s troma gigabajtmi operačnej pamäte. Na ukladanie dát (a najmä fotografií) slúži 32 GB vnútornej pamäte a slot pre 128-gigovú micro SD kartu. To hlavné je na zadnej strane, ktorá kovovým pásom po celej dĺžke pripomína kompaktné fotoaparáty. Vibe Shot je vybavený 16-megapixlovým snímačom s optickou stabilizáciou, laserovým zaostrovaním a trojicou bleskov. Nechýba hardvérová spúšť a nezabudlo sa ani na svojky (selfie) – predná kamera mobilu ponúka rozlíšenie 8 Mpix.

Prichádza ďalší jediný

Nenápadná čínska firma OnePlus narobila pred rokom rozruch vo svete smartfónov tým, že predstavila prémiovo vybavený OnePlus One za viac ako lákavú cenu. Dokonca takú lákavú, že objednávky sa mohli robiť len na pozvánky. Podľa takmer istých, no stále neoficiálnych správ už o pár dní dorazí jeho nástupca, OnePlus Two. Unikli zatiaľ len nejasné obrázky a pár technických údajov. Dvojka má mať 5,5-palcový 2K displej, 4 GB operačnej pamäte a osemjadrový Snapdragon 810. Výrobca sa vyjadril, že žiadne prehrievanie už nehrozí. Začalo sa debatovať aj o cene, ktorá sa má začínať už na štyristo dolároch. Iné zdroje tvrdia, že cena bude totožná s prvou generáciou (250 dolárov).

Letný smartfónový trojboj

Zdroj: OnePlus

Kde je Xperia Z5

Tento rok už má za sebou uvedenie novej generácie toho najvybavenejšieho modelu každá veľká firma. S jednou výnimkou. Sony Xperia Z3+ je oficiálne skôr facelift modelu Z3. Výrobcovi sa podarilo ubrať pár milimetrov na hrúbke a pár gramov na hmotnosti. Zvýšilo sa rozlíšenie predného fotoaparátu na 5 Mpix a zdvojnásobila sa kapacita vnútornej pamäte na 32 GB. Jemne narástla aj kapacita batérie. Veľkou zmenu je osadenie osemjadrového Snapdragonu 810. Ozajstná nová generácia má mať premiéru v septembri.