Zelený development sa na Slovensku začal rozvíjať pred siedmimi rokmi. Vtedy postavili prvú certifikovanú udržateľnú budovu – montážnu halu AUSK ALPS v Trenčíne. V roku 2013 k nej pribudlo ďalších šesť budov v rôznych častiach krajiny. Odvtedy má udržateľná výstavba aj u nás rastúcu tendenciu, hlavne v oblasti administratívnych a industriálnych stavieb.
„Dnes je situácia dobrá hlavne v Bratislave. V oblasti nových ponúkaných administratívnych priestorov je takmer polovica v budovách, ktoré majú najvyššie certifikáty, a to americký LEED alebo britský BREEAM,“ potvrdzuje Pavol Kukura, predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC). Rezervy však stále existujú v oblasti výstavby zelených bytových domov, pričom na našom trhu sú takto certifikované len dva objekty.
Podľa Mareka Kremeňa, energetického audítora a experta v oblasti certifikácie LEED, BREEAM a WELL zo spoločnosti EXERGY, zelené budovy sa postupne stanú štandardom. „Niektoré z kritérií na ich výstavbu sú často v rozpore s požiadavkami našej legislatívy. Preto projektovanie ani výstavba takýchto stavieb u nás nie sú jednoduché,“ vysvetľuje odborník.
Rezervy sú vo výstavbe
„Zaujímavé je, že sto percent
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?