Do rúk sa nám dostala tretia generácia najvybavenejších tabletov od Lenova, ktorá bola predstavená v septembri na veľtrhu IFA v Berlíne a do obchodov dorazila len nedávno. Mnohí sa naučili rozoznávať tieto tablety už z diaľky. Veď žiadny iný nemá takú unikátnu konštrukciu. Hovoríme o valcovitej ľavej, respektíve dolnej hrane. V tomto koncepte Lenovo pokračuje, pár vecí pridáva a ďalšie zasa zlepšuje.

Zaradili sa tablety aj od tejto značky medzi doterajších kráľov segmentu alebo je to len marketingové ťahanie medových motúzov popod nos a divné tvary tabletov s miniatúrnymi projektormi budú zakrátko pasé? Jednoznačná odpoveď nejestvuje. No určite sa dá povedať, že Yoga Tab 3 Pro je momentálne najuniverzálnejší tablet na trhu.

Všakovaké pozície sa zídu

Desaťpalcová placka je už na prvé ohmatanie luxusný kúsok. Kombinuje totiž kov a koženku. Okrem rámu displeja je všetko z tmavého hliníka a takmer celý zadný kryt batérie je potiahnutý mäkkým a zároveň elegantným materiálom, vďaka čomu sa tablet veľmi príjemne drží. Ale nie dlho. Patrí vo svojej triede aj k najťažším. Takmer sedemsto gramov je už naozaj cítiť. Práve preto Lenovo znova použilo veľmi praktický integrovaný stojan, teraz ešte prepracovanejší. Kliknutím na zadné tlačidlo sa mierne odklopí a funguje buď na ležato, alebo ako stojan.

Prvý spôsob je vhodný hlavne na písanie dlhších textov alebo surfovanie na internete. Druhý je zasa stavaný na pasívnejšie používanie tabletu. Napríklad je ako stvorený na pozeranie videa. Stojan je dostatočne pevný, aby udržal tablet na mieste aj pri klikaní po obrazovke. A má ešte jednu funkciu. Uprostred je veľké oko, ktoré slúži na zavesenie tabletu. To môže byť užitočné napríklad na používanie tabletu v kuchyni počas varenia.

Alebo pre technologických maniakov aj do sprchy. Yoga Tab 3 Pro je totiž odolná aj voči ošpliechaniu vodou. Samozrejme, tablet sa dá používať aj v ruke. Valcovitá hrana z neho robí ergonomický tablet. Už len keby tú hmotnosť dokázal výrobca skresať aspoň o štvrtinu.

Práve na tomto valci je z jednej strany hlavný vypínač a na druhom zasa hardvérová spúšť projektora. Na samotnom tablete je už len konektor pre slúchadlá, micro USB a ovládač hlasitosti. Škoda, že sa nevie prispôsobiť podľa otočenia obrazovky. Niekedy sa potom pridáva hlasitosť tlačidlom dole a opačne.

Na zadnej časti kĺbu je ešte objektív fotoaparátu a to hlavné, objektív projektora. Jeho umiestnenie si priam pýta, aby pri nosení tabletu používateľ vždy o tento objektív zavadil a odtlačky bolo potrebné stále čistiť. Po stránke dizajnu a hlavne materiálov je Yoga Tab 3 Pro ozaj luxusný kúsok. Až na vysokú hmotnosť mu v tomto ohľade niet čo vytknúť.

Podobne bez negatívnych skúseností bolo aj užívanie si displeja s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov, teda tiež nazývané ako 2K. Pri uhlopriečke 10,1 palca to znamená veľmi jemný obraz. Pozorovacie uhly aj farby sú na tom tiež výborne. Veľké plus je aj funkcia Anypen, ktorá umožňuje použiť na ručné písanie akékoľvek pero. Alebo varechu. Či pokojne aj mrkvu. Jednoducho hocičo. To by mal podporovať každý tablet.

Lenovo Yoga Tab 3: Tablet, ktorý sa na svet pozerá inak

Zdroj: Lenovo

Malé domáce kino na cesty

Výbava je v podstate štandardná. Alebo porovnateľná s konkurenciou. Yoga má však výhodu. Ako jediná ma v sebe implementovaný projektor. Od predošlého modelu výrobca zvýšil jeho jas a tiež maximálnu uhlopriečku na 70 palcov (178 cm). V praxi je to však už veľmi neostrý obraz a je potrebné prísť bližšie.

V bežnej izbe pri ležaní na pohovke alebo v posteli vyčaruje tablet približne 40-palcový (102 cm) dostatočne ostrý obraz na strope. Ako presne táto funkcia funguje? Úplne jednoducho. Stačí stlačiť tlačidlo na aktivovanie projektora a čo je na displeji, zobrazí sa aj na stene. S 50 lumenmi je však vhodný len to tmavších miestností. V noci je to však perfektný spoločník, hoci veľa sa toho nastaviť nedá.

Presnejšie povedané, softvérové koliesko slúži na zmenu hlasitosti. Veľmi príjemne potešila funkcia automatickej lichobežníkovej korekcie. Obraz bol na stene stále kolmo a aj vtedy, keď lúč svetla smeroval šikmo. Nemilo zasa prekvapilo ovládanie. V režime projektora nie je vidieť kurzor, ale len bodku pri dotyku prstom. Keď však prst stratí kontakt s plochou, bod sa vráti do stredu. Takže je to takmer nepoužiteľné. Je preto lepšie zapnúť displej a ovládať YouTube alebo Netflix na ňom.

K videu patrí aj audio. Bolo by zvláštne pozerať video z projektora a mať pri tom slúchadlá. Preto má Yoga Tab 3 Pro v kĺbe až štvoricu JBL reproduktorov s podporou Dolby Atmos. Je jasné, že párcentimetrové reproduktory neurobia z izby kinosálu. Ale hrajú hlasno a ak nejdú naplno, tak aj pomerne čisto. Virtuálny priestorový zvuk má tiež niečo do seba.

O výpočty sa stará štvorjadrový Intel Atom s dvoma gigabajtmi operačnej pamäte. S výkonom nebol problém. Ale veľmi pozorné oko by postrehlo drobné oneskorenie alebo zvláštne správanie. Jednoducho, niekoľko updatov si Yoga Tab 3 Pro ešte pýta. Pritom tablet používa takmer čistý Android.

Trochu zvláštne sa nám javilo použitie fotoaparátu. A nemyslíme to v negatívnom zmysle. Výrobca použil 13-megapixlový snímač s pomerne slušnými výsledkami. Len vedieť, kto s takým zariadením bude fotografovať. Predná päťmegapixlová kamera je už praktickejšia, hlavne na videohovory.

Valec na hrane zariadenia nie je len na okrasu či pre lepšie držanie v ruke. Je v ňom schovaná nadrozmerná batéria s kapacitou 10 200 mAh. Teda o viac ako polovicu viac ako u konkurentov. Len je treba pripomenúť, že táto batéria musí uživiť displej s 2K rozlíšením a ešte aj projektor. Aj tak však na nás výdrž batérie zapôsobila. Pri bežnom používaní to bolo viac ako pätnásť hodín. Alebo tiež približne šesť celovečerných filmov.

Záverečné hodnotenie

Lenovo Yoga Tab 3: Tablet, ktorý sa na svet pozerá inak

Zdroj: Lenovo

Kto by to bol povedal, že nakoniec tabletové vody najviac zamúti Lenovo. Nedá sa mu uprieť odvaha skúsiť niečo iné. A hlavne funkčné a pre niektorých používateľov, ako sú rodičia s deťmi alebo ľudia, ktorí chcú ukázať prezentáciu, kdekoľvek bude Yoga Tab 3 Pro výbornou voľbou.

Ale len ak prehryznú pár nedokonalostí a tiež vcelku vysokú cenu. Ale ak vezmeme do úvahy, že mini projektory sa predávajú za približne dvesto eur a vyššie, nie je päť stovák za tento tablet až taká prehnaná cena.

Plusy

  • konštrukcia
  • displej s AnyPen
  • projektor
  • výdrž batérie
  • reproduktory

Mínusy

  • hmotnosť
  • nedoladenie systému
  • cena