Ideálne je, ak od otca preberá firmu schopný jedináčik, ktorý sa o jej budúcnosti nemusí hádať so súrodencami. Zložitejšie je to pri viacerých deťoch. A ešte zložitejšie, ak firmu založilo viacero otcov. Zakladatelia sa poznajú od detstva či zo školy, no to už nemusí platiť o ich deťoch. Tým skôr môže dochádzať k sporom. V krajných prípadoch si deti zakladateľov rozdelia firmu na viac častí.

Viac nasledovníkov sa rieši aj tak, že firma sa deťom rozdelí podľa zásluh. To, ktoré firmu riadi, dostane vyšší spoluvlastnícky podiel ako to, čo pracuje mimo nej. Tak sa zabezpečí, že líder zvnútra firmy ju bude riadiť slobodnejšie.

Štefan Rosina, ktorý spoluvlastní Matador s bratom Miroslavom a ďalším partnerom Jozefom Vozárom, takéto riešenie za šťastné nepovažuje: „Takéto niečo môže viesť iba k sporom a závisti medzi deťmi. My to zrealizujeme tak, že každé dieťa dostane z podielu otca rovnaký podiel. A ak by niektoré dieťa pracovalo vo vnútri firmy, predsa to bude mať navyše ocenené normálnym manažérskym platom.“

Šéf rodinného podnikania poradenskej firmy RSM Tacoma Michal Šubín upozorňuje, že keď sa dedenie rodinnej firmy osobitne neošetrí, po smrti zakladateľa sa postupuje podľa štandardného dedičského práva. Okrem detí časť podniku dedí manželka zosnulého. A keď niektoré z detí neskôr zomrie, časť firmy prejde aj na jeho/jej novú manželku/manžela.

Keď sa dvaja majú radi, je všetko v poriadku, ale rozhádaní spoluvlastníci môžu pochovať aj inak zdravú firmu

Za desať-pätnásť rokov tak firmu podľa M. Šubína môžu ovládnuť ľudia z úplne iných rodín, pričom každý spolumajiteľ s ňou môže mať úplne iné záujmy. Riziká sa eliminujú tým, že podiely vo firme podľa jej osobitných stanov zdedia iba ľudia z pokrvnej línie zakladateľa. Podiely získavajú deti, ale nie ich manželia a manželky. Tí môžu z firmy dostávať iba rentu.

Š. Rosina si myslí, že na to, aby sa na Slovensku spriechodnilo výhradne pokrvné dedenie firiem, treba najskôr zaviesť prax predmanželských zmlúv. „Keď sa dvaja milujú, je všetko v poriadku. Ale ak príde k rozvodu, rozhádaní spoluvlastníci môžu pochovať aj inak zdravú firmu,“ mieni Š. Rosina. Spomína priateľa, ktorý po rozvodoch oboch detí musel celú firmu predať, len aby vyplatili nároky bývalých partnerov.

Riešenie s oparom obáv

Najistejšou cestou na ochránenie rodinnej firmy pred drobením medzi množstvo vlastníkov z nových generácií je, ak ju jej zakladateľ pri odchode neprevedie priamo na deti, ale na 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa