Minister vnútra Robert Kaliňák vládnu zásadu tvorivo rozpracoval vo svojom rezorte. O tom, kto nebude mať možnosť monitorovať prácu jeho podriadených, rozhodol ako šéf monitorovaných, a potom ešte trápne predstieral, že s rozhodnutím nemá nič spoločné.

Na začiatku septembra polícia vykonala zákrok v záchytnom zariadení v Medveďove tak „razantne“, že sa na to zaistení sťažovali slovenskej Lige za ľudské práva, ktorá je zmluvným partnerom Úradu vysokého komisára pre utečencov pri OSN. Po prijatí sťažnosti si pracovníci ligy robili svoju prácu: oznámenie preverili, hoci museli za sťažujúcimi sa vycestovať do Nemecka, kam ich slovenské orgány urýchlene pustili.

Lebo nie sme v Bielorusku

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Na základe ich zistení zákrok preskúmala aj ombudsmanka Jana Dubovcová, ktorá skonštatovala, že bol neprofesionálny a polícia svojím postupom zasiahla do základných práv a slobôd cudzincov. Na konci októbra Úrad cudzineckej a hraničnej polície oznámil, že s Ligou za ľudské práva ukončil spoluprácu, takže už nemôže monitorovať zaisťovacie zariadenia. Dôvody tohto kroku nevysvetlil šéf úradu Ľudovít Bíró, ale ministerstvo vnútra.

Ako základný dôvod uviedlo, že „v mnohých preukázateľných prípadoch Liga za ľudské práva toto postavenie zneužívala na nekonštruktívnu kritiku postupov polície“. Na žiadosti novinárov, aby skonkretizovalo „preukázateľné prípady“, ministerstvo ani úrad cudzineckej polície neodpovedali. R. Kaliňák potom tvrdil, že vyjadrenia ligy boli „kontraproduktívne vo vzťahu k práci, ktorú má liga vykonávať“. A napokon vyhlásil, že „aj mimovládky majú pomáhať, aby práca išla jednoduchšie, ale aj chápať prácu polície a jej úlohy“.

Predstava R. Kaliňáka, že mimovládky majú pomáhať, aby „práca“ išla jednoduchšie, je scestná. Mimovládky môžu vláde i ministerstvám pomáhať jedine tak, že dohliadajú, či dodržujú ústavu i zákony a či konajú vo verejnom záujme. Ak to štátnym orgánom prácu nezjednodušuje, tak to nie je problém mimovládok.

Ani Liga za ľudské práva nevznikla preto, aby mal kto prejavovať pochopenie pre prácu polície a jej úlohy – úlohou ligy je dohliadnuť, či úlohy plní tak, že pri tom rešpektuje ľudské práva utečencov a osôb v záchytných zariadeniach. Keď zistí, že polícia pochybila, tak to musí zverejniť, lebo ako povedala predstaviteľka ligy Zuzana Števulová, v demokratickom a právnom štáte pred tým nemôžeme zavrieť oči, lebo „nie sme v Bielorusku“.

K ukončeniu spolupráce so zmluvným partnerom úradu OSN sa prihlásil Ľ. Bíró ako k svojej iniciatíve. Minister Kaliňák k tomu povedal: „Nechcem vstupovať do rozhodnutia mojich kolegov, ktorí takto rozhodli.“ Lebo dobre vie, že ide o rozhodnutie, ako keby sme boli v Bielorusku.