Textári kráľa rokenrolu dosť dobre vystihli atmosféru tohto podivného miesta. Hovoria o ruletách a hracích automatoch, vysokých stávkach, krásnych ženách, splývaní dňa s nocou... A tiež o tom, že do mesta treba prísť s balíkom peňazí, ktorý ste pripravení spáliť.
Aj po polstoročí sú Elvisove verše stále aktuálne. Las Vegas naozaj nie je najvhodnejšia destinácia pre cestovateľov, ktorí majú hlboko do vrecka. Ale takisto nie je len o gambleroch.
Možno ešte lepšie ako Viva Las Vegas! sa na mesto v americkej nevadskej púšti hodí iný slogan, Spend It All Here! Vďaka dvojakému významu anglického slova spend sa dá vyložiť dvoma spôsobmi. Že v Las Vegas môžete všetko minúť. Ale aj všetko zažiť.
Zdroj: Jozef Andacký
Pyramída pri stredovekom hrade
Hazard je DNA Las Vegas. Prvé kasíno v meste, Golden Gate, vzniklo v roku 1906. Dnes je už viac-menej históriou. Nachádza sa síce v centre, downtowne, ale život sa medzičasom presunul o pár kilometrov južnejšie. Na Strip – ulicu, ktorá je na mape zapísaná ako South Las Vegas Boulevard.
Že Strip je srdcom Las Vegas, zbadá návštevník už z okienka lietadla. Strip sa nachádza v tesnej blízkosti letiska, ale aj tak uprostred kolónií rodinných domov a nízkych uniformných priemyselných objektov vyčnieva.
Na páse vysokých rozľahlých budov už z výšky vidieť, že architekti sa pri kreslení plánov riadne vybláznili. Cheopsova pyramída susedí so stredovekým hradom, ktorému zasa cez ulicu sekundujú mrakodrapy z newyorského Manhattanu so Sochou slobody.
Všetko sú to hotelové komplexy. Či skôr megakomplexy. Na Stripe sa nachádza desať z pätnástich najväčších hotelov na svete vrátane jednotky a dvojky. MGM Grand má 6 800 izieb a apartmánov, The Venetian, prevádzkovaný spoločne so susedným The Palazzo, ešte o dve stovky viac. Sú to ohromné čísla, no pri pohľade na tie kolosy im človek ľahko uverí.
Zaujímavé je, že napriek megalomanským stavbám – väčšina budov má 30 a viac poschodí – sa človek na Stripe necíti maličký a stratený. Jednak bulvár je pomerne široký a najmä hotely na ňom zväčša nie sú úplne nalepené.
Pred Bellagiom je umelé 3,2-hektárové jazero s priezračne čistou vodou a spievajúcou fontánou so stovkou dýz. Návštevníkov Luxoru víta Sfinga, pred Treasure Islandom je maketa pirátskej lode, Mirage má predmostie v štýle tropickej džungle.
Zdroj: Jozef Andacký
Chaos a gýč
Prechádzka po Stripe, ktorý celkovo meria takmer sedem kilometrov, je vcelku príjemná. Vďaka tematickým zameraniam hotelov sa je stále na čo pozerať. Zvonka aj vnútri. Napríklad reštaurácie v hoteli New York New York sú v replikách budov z írskej štvrte, Ceasars Palace je zasa plný sôch a nástenných malieb v antickom a renesančnom štýle.
Do kroku hrá hudba z reproduktorov (vnútri aj vonku), na pešie lávky ponad bulvár nejdete po schodoch, ale po eskalátoroch. Bulvár je čistý, výskyt asociálov v norme. Pravda, už po sto metroch v ktorejkoľvek bočnej uličke sa to mení, aspoň pokiaľ ide o poriadok.
Zdroj: Ľubomír Straka
Keď vás začnú bolieť nohy, pomôžu vláčiky, ktoré na Stripe bezplatne premávajú medzi niektorými hotelmi. Alebo naskočíte na autobus a za dva doláre zažijete pravú americkú dopravnú zápchu. Platí, že Strip treba prejsť dvakrát – cez deň a v noci. Ani toto miesto nikdy nespí a po zotmení vyzerá inak ako za denného svetla.
Znalci architektúry, stavebných štýlov a histórie zrejme Strip onálepkujú ako chaos a prehliadku gýča. Betónové stavby striedajú sklenené vežiaky všetkých možných tvarov, o dodržiavaní nejakého jednotného konceptu nemôže byť reč.
Sfinga je dokonalá, bez jediného kazu a s hladkým povrchom – presný opak jej vzoru z egyptskej Gízy. Socha slobody a Eiffelovka sú očividne len prvoplánové zmenšeniny. Vo Venetiane na vodných kanáloch plávajú gondoly aj so spievajúcimi gondoliermi, na streche prístavby hotela New York New York jazdí horská dráha. Skrátka, škandál... Ale zasa v zmysle hesla Zažite tu všetko!
Zdroj: Jozef Andacký
Rulety, karty, kocky
Prechádzka po Stripe či predstavenie fontány pred hotelom Bellagio sú zadarmo, ale inak sa Las Vegas snaží peniaze z návštevníkov vytiahnuť prakticky na každom kroku. Samo hotelové ubytovanie nie je veľmi drahé (s výnimkou termínov, keď sa v meste konajú veľtrhy, ako je januárový technologický CES), ale to je len trik. Máte pocit, že ste spravili dobrý kšeft, a „ušetrené“ doláre rýchlo miniete inde.
V prvom rade, samozrejme, v kasíne. V každom hoteli je obrovské, s rozlohou futbalového ihriska, vypĺňa celé prízemie, niekde aj dve podlažia. Kým pri prvom príchode do hotela nájdete recepciu, zrejme si kasíno chtiac-nechtiac obehnete.
Výber je bohatý: hracie automaty na štvrťdoláre, rulety s ľudskou aj elektronickou obsluhou, kartové stoly, kocky, salóniky na vysoké stávky, na svoje si prídu aj fanúšikovia tipovania výsledkov športových zápasov. Blikajúce nápisy a príjemné šero priam lákajú: Vyskúšaj šťastie! Je to také americké!
Zdroj: Jozef Andacký
Ďalšie peniaze necháte v reštauráciách a baroch. V štandardných hotelových izbách nie je ani kávovar, na raňajky v cene ubytovania rovno zabudnite. A potom prepitné, ktoré si typicky americky žoviálni čašníci v niektorých prípadoch zaúčtujú automaticky aj bez vášho súhlasu.
Doláre potrebujete aj na väčšinu atrakcií. Či už sa chcete previezť na gondole (19 dolárov), zajačať si na horskej dráhe (14 dolárov) alebo si pozrieť artefakty z Titanicu (32 dolárov). Každý hotel má nejakú vlastnú unikátnu atrakciu a niektoré sa naozaj oplatí vidieť a zažiť.
Cirkusový monopol
Rozpočtovo náročnou položkou v programe návštevníkov Las Vegas sú aj vystúpenia známych umelcov a kabarety všetkého druhu. Tie sú po gamblingu druhou najviditeľnejšou zložkou tunajšieho konceptu.
Napríklad v januári v Las Vegas koncertovali Britney Spearsová a Elton John. A niektorí ich kolegovia zo zábavnej brandže majú v meste kasín druhý domov. Iluzionisti David Copperfield a Chris Angel majú s domovskými hotelmi MGM Grand a Luxor desaťročné kontrakty.
Zjavne najpopulárnejšia šou v Las Vegas je však Cirque du Soleil. Pôvodne kanadský cirkusový koncept so špičkovými artistami a tanečníkmi má variácie v poltucte hotelov na Stripe. Od muzikálu Michael Jackson One cez exotickú Mystére až po ľahko erotickú Zumanity. Predstavenia sú prepracované do najmenších detailov, vidieť na nich, že na produkcii sa nešetrilo.
Zdroj: Profimedia.cz
A napokon, pevné miesto v Las Vegas má nakupovanie. Veľké obchodné pasáže má na Stripe každý druhý hotelový komplex, ďalšie dva outletové parky sú na severe a juhu mesta v taxíkovej vzdialenosti. Ak vás nezlákajú prakticky nepretržité výpredaje, tak možno zaujmú značky, ktoré sú v Európe (na Slovensku) zastúpené skromne alebo úplne chýbajú, ako napríklad Michael Kors, Hollister alebo Victoria Secret.
Hoci aktuálny kurz eura k doláru už nie je, čo býval. A radosť z cenovky na tričku alebo kabelke môže troška pokaziť zistenie, že v Amerike sa ceny v obchodoch uvádzajú bez dane (v Nevade si k nim treba pripočítať osem percent). V každom prípade, pokiaľ máte peniaze, v Las Vegas sa rozhodne nenudíte.
Aké je Las Vegas
• 300 slnečných dní, len 4,5 milimetra zrážok ročne
• 315 sobášov denne
• 15 000 míľ neónových trubíc na svetelných reklamách
• 40 miliónov ľudí návštevníkov ročne
• 84 percent návštevníkov sa opakovane vracia
• 26 percent návštevníkov je z južnej Kalifornie
• 6,5 miliardy dolárov je ročný príjem kasín na Stripe
Zdroj: Jozef Andacký
Vedľajší produkt
Las Vegas je mladé mesto, založili ho len na začiatku minulého storočia. O jeho rozmach sa postarala najmä výstavba neďalekej Hooverovej priehrady v 30. rokoch. Robotníci, ktorí na nej pracovali, sa predsa potrebovali niekde zabaviť. Megaprojekt americkej vlády na zažehnanie dôsledkov hospodárskej krízy tak napokon predsa len splnil účel. Aj keď trocha iným spôsobom, ako politici pôvodne zamýšľali... Dnes v samotnom Las Vegas žije 580-tisíc ľudí, širšia metropolitná oblasť má takmer dva milióny obyvateľov. Veľká časť z nich pracuje v turistickom a zábavnom priemysle.
Kam na výlet
Hooverova priehrada
Zdroj: Jozef Andacký
Ak už máte kasín, kabaretov a nákupov dosť, okolie Las Vegas ponúka niekoľko nápadov na fakultatívne výlety. Autom sa dá v rozumnom čase dostať na Hooverovu priehradu, ktorá je jednou z najnavštevovanejších lokalít v USA, ročne si ju obzrie milión turistov. Cestou prejdete cez Boulder City, mesto, ktoré postavili pre robotníkov na priehrade a dnes je jednou z dvoch municipalít v Nevade, kde je hazard zakázaný.
Grand Canyon
Zdroj: Jozef Andacký
Ďalšou destináciou návštevníkov Las Vegas je Grand Canyon. Jazda autom tam trvá šesť hodín. Rýchlejšie, ale aj podstatne drahšie je to vzduchom. Na výlety do Veľkého kaňonu sa lieta helikoptérou, z ktorej si doprajete aj skvelé výhľady na Strip, downtown a širšie okolie Las Vegas.