Najlepšie nápady často vznikajú ešte počas vysokoškolského štúdia. Potvrdilo sa to aj v prípade internetového vyhľadávača, ktorý dnes používa drvivá väčšina sveta.
Za zrodom gigantu Google stoja dvaja konškoláci – Larry Page a Sergey Brin. V top desiatke najbohatších ľudí sveta sa už dlhodobo drží prvý z nich. Podľa Bloomberg Billionaires Indexu sa môže popýšiť majetkom v hodnote 91 miliárd dolárov.
Majetok: 91,0 mld. $
↓ 37,4 mld. $
Krajina: USA
Vek: 49
Oblasť: informačné technológie
Nový typ technológie
L. Page zdedil vzťah k počítačom po otcovi, profesorovi počítačových vied na Michiganskej štátnej univerzite. Získal titul počítačového inžinierstva na tej istej univerzite (1995) a nastúpil na doktorandský program na Stanforde, kde sa zoznámil so S. Brinom.
Obaja boli posadnutí myšlienkou vytvoriť funkcionalitu, ktorá by vyberala a triedila množstvo údajov nahromadených na internete. Keď hľadal Page tému dizertačnej práce, zvažoval skúmanie matematických vlastností world wide webu, pričom chápal jeho štruktúru odkazov ako obrovský graf.
Priamo na Pageovej internátnej izbe obaja študenti vymysleli nový typ technológie vyhľadávacieho nástroja, využívajúci vlastné hodnotiace schopnosti používateľov webu sledovaním „podporných odkazov“ každej lokality – teda počtu ďalších stránok, ktoré sú na ne prepojené.
Progres vyhľadávacieho nástroja
Aby mohli mladí zvedaví vývojári ďalej rozvíjať vyhľadávací nástroj, L. Page a S. Brin získali od investorov, rodiny a priateľov približne milión dolárov na financovanie svojho projektu. Rozšírený vyhľadávací nástroj nazvali Google, pričom názov je odvodený od nesprávne napísaného slova googol (matematický výraz pre číslo 1, za ktorým nasleduje 100 núl, navrhol ho americký matematik Edward Kasner v roku 1920).
V septembri 1998 založili priatelia firmu Google, L. Page sa stal výkonným riaditeľom (CEO). Nasledujúci rok Google získal 25 miliónov dolárov z rizikového kapitálu a spracovával 500-tisíc dopytov denne. S. Brin sa stal šéfom technologickej sekcie.
L. Page v roku 2001 odstúpil z vedúcej pozície v spoločnosti, no aj po tomto kroku sa spolu so S. Brinom výrazne angažovali vo vedení firmy. Do funkcie generálneho riaditeľa nastúpil technologický manažér Eric Schmidt. Tri roky nato už služba Google spracúvala 200 miliónov vyhľadávaní denne.
Chrome, Youtube, Android
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?