Vľahkom priemysle sa vlani v tržbách darilo rásť iba textilu. Odvetvie stúpa už od roku 2009, vlani o milión, na 342 miliónov eur. Drvivá väčšina produktov išla na export, ktorý dosiahol 295 miliónov. Hoci tržby výrobcov textilu medziročne rástli, zisky spadli o päť miliónov, na 22 miliónov eur.
Najvyššie spomedzi producentov textilu sa umiestnil nemecký výrobca poťahov pre automobily Muller Textil, ktorý však zaznamenal pokles tržieb o milión, na 37,6 milióna eur. Fabrike klesol aj čistý zisk zhruba o 700-tisíc eur, na 8,7 milióna eur. Nedarilo sa príliš ani prvej textilnej továrni na Slovensku Makyte, ktorej čistý zisk dosiahol tritisíc eur. O 700-tisíc eur jej klesli aj tržby, zhruba na sedem miliónov eur. Makyta si musí navyše poradiť aj s takmer pravidelným odchodom pracovnej sily.
Podobná situácia panuje v spoločnosti Ozeta Neo so sídlom v Trenčíne. Aj tu zaznamenali mierny pokles tržieb, kým v roku 2018 boli na úrovni prevyšujúcej 6,3 milióna eur, vlani klesli o viac ako 130-tisíc. Firma zaznamenala zníženie straty zo 139-tisíc na 43-tisíc eur.
Jednotka obuvi rástla
Najväčšie odvetvie spomedzi ľahkého priemyslu, obuvníctvo, nemusí uplynulý rok hodnotiť iba negatívne. Darilo sa najmä najväčším hráčom na trhu. V súčte padli tržby odvetvia o 70 miliónov eur, čistý zisk z 18 na 12 miliónov eur.
V rámci obuvníctva sa na prvej priečke drží Rieker. Výrobca obuvi z Komárna zvýšil prakticky všetky ukazovatele vrátane tržieb a čistého zisku. Tržby poskočili o tri percentá, na 191 miliónov eur, čistý zisk rástol o päť percent, na 2,4 milióna eur. Pre firmu bol vlaňajšok rokom stability, ako sa uvádza vo výročnej správe. Kým výroba na Slovensku ostala zhruba na rovnakých hodnotách, mierne poskočila tá v Ázii.
Tržby mierne vzrástli aj dvojke trhu, Rialtu z Partizánskeho, ktoré vlastní taliansky kapitál. Aj v prípade obuvníkov z Nitrianskeho samosprávneho kraja tvoril drvivú väčšinu tržieb export. V tržbách sa pohoršilo bánovskému výrobcovi módnej obuvi Gabor. Pokles predstavuje 13 percent, na 76 miliónov eur. V čistom zisku dosiahla firma prepad z troch miliónov na 700-tisíc eur. Pokles sa dá sčasti pripísať investíciám, ktoré firma realizovala najmä do strojov a zariadení za pol milióna eur. Firma sa chce zamerať na stabilizáciu personálu a optimalizáciu niektorých procesov či nákladových položiek.
Líder z Partizánskeho
Odevný priemysel zaznamenal pokles tržieb jedenásť percent, na 259 miliónov eur, a čistého zisku o polovicu, na 2,2 milióna eur. Najväčší hráč je Honeywell Safety Products Slovakia z Partizánskeho, ktorý patrí do nadnárodného koncernu. Jednotke trhu mierne klesli tržby o tri milióny, na 36,3 milióna eur, čistý zisk padol nepatrne. Bol okolo 1,2 milióna eur. Ešte v roku 2017 presiahol päťmiliónovú sumu.