Spotreba plynu na Slovensku od jeho vstupu do Európskej únie klesla zhruba o polovicu. Prispela k tomu aj politika štátu, ktorý sa snažil znížiť závislosť od ruského dovozu, ktorý prechádza tranzitne cez dlhodobo nestabilnú Ukrajinu.

Tak sa táto komodita začala postupne vytrácať zo všetkých segmentov. Teplárne aj s pomocou dotácií a štátnych garancií prechádzali na biomasu, domácnosti v mestách a na dedinách sa pustili do zatepľovania, investori sa snažia stavať čoraz úspornejšie domy a budovy. Ľudia na vidieku znova zakúrili v kotloch na drevo. Plyn sa vytratil aj z výroby elektriny. Nahradili ho lacnejšie uhoľné a obnoviteľné zdroje.

Slovensku to prinieslo výhody. V energetike sa stalo sebestačnejším a odberatelia šetria. Popri tom sa však dostavili aj nevýhody. Palivá, ktoré čiastočne nahradili plyn, čiže biomasa a drevo, viac prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia.

Na odklon od plynu doplácajú aj plynárenské firmy, ktoré spoluvlastní štát s Energetickým a průmyslovým holdingom. Slovensko je krajinou so silným plynárenským odvetvím a s hustou distribučnou sieťou. Je silné aj v preprave plynu, najmä z východu na západ. Preprava cez Slovensko klesla medzi rokmi 2011 a 2014 o 40 percent, čo predstavuje riziko aj pre štátny rozpočet. Veď prepravná firma Eustream je najväčším prispievateľom do štátnej kasy.

Karta sa obracia

Situácia sa nedávno začala meniť k lepšiemu najmä preto, že plyn výrazne zlacnel. Jeho cena za posledný rok klesla o tretinu na 15 eur za megawatthodinu. Toľko stojí napríklad na energetickej burze EEX v Lipsku. Hlavným dôvodom je klesajúca spotreba, pod ktorú sa podpísali teplé zimy, zatepľovanie a prechod na obnoviteľné zdroje. Ďalší dôvod je pokles cien elektriny, pretože sa už neoplatí vyrábať elektrinu z plynu, vysvetlil Jiří Koudela, riaditeľ predaja spoločnosti Slovakia Energy.

K poklesu cien prispieva aj dovoz skvapalneného plynu zo zámoria spojený s bridlicovou ťažbou. To prispieva aj k energetickej bezpečnosti, inými slovami k zmenšovaniu závislosti EÚ od Ruska.

Plynári veria, že vďaka nízkej cene bude plyn lepšie konkurovať alternatívnym palivám

Podobne ako ďalšie investície – do nových prepravných trás, zásobníkov a terminálov na skvapalnený plyn (LNG), ktoré Európe sprístupnia plyn napríklad zo Spojených štátov amerických. To všetko prispieva k bezpečnosti dodávok aj k nižším cenám plynu. Podľa hovorcu SPP Ondreja Šebestu zlacnel viac ako uhlie, čo dáva plynu konkurenčnú výhodu.

Ruská štátna firma Gazprom je stále najvýznamnejším dodávateľom plynu pre EÚ, najmä pre jej východných členov. Vďaka novým trasám si už však nemôže diktovať podmienky. V plynárenstve sa vytvoril trh, ktorý tu doteraz chýbal a ktorý sa stále zlepšuje v prospech odberateľov.

Oba dôvody, pre ktoré plyn prišiel o podporu politikov a priazeň spotrebiteľov, takmer pominuli.

Lacný plyn začína bojovať o stratených odberateľov

Zdroj: Maňo Štrauch

Už nie je drahý

Súčasný stav je pre slovenských plynárov prospešný. Plyn sa zbavil svojho prívlastku „drahý“, čo by mohlo spomaliť alebo zastaviť pokles jeho spotreby. Energetici vidia v lacnom plyne aj príležitosť pre plynové zdroje, ktoré zároveň vyrábajú elektrinu aj teplo. Môžu slúžiť aj ako zdroj regulačnej elektriny na vyrovnávanie výkyvov obnoviteľných zdrojov.

S rastúcim objemom obnoviteľných zdrojov stúpajú aj nároky na reguláciu siete: keď zapadne slnko a prestane fúkať vietor, treba niečím nahradiť výpadok. „Pravdepodobne pôjde o 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa