Apartmán pri mori či chata na lyžovanie v Alpách je oproti každoročnému zháňaniu ubytovania príjemnou alternatívou. Pri kúpe takýchto nehnuteľností by však Slováci nemali zabúdať na pár základných pravidiel.

Iný kraj, iný mrav

Prvým z nich je oboznámenie sa s právnym režimom danej krajiny. Partner v advokátskej kancelárii Soukeník – Štrpka Milan Gocník upozorňuje na osobitosti, ktorými sa proces kúpy rekreačnej či inej nehnuteľnosti v zahraničí odlišuje od toho na Slovensku. „Môže ísť napríklad o povinnosť zriadenia bankového účtu v príslušnej krajine, povinnosť mať daňového zástupcu na podpisovanie verejných listín, registračné povinnosti či povinnosť realizovať úhradu kúpnej ceny prostredníctvom dôverníckej správy,“ vysvetľuje.

hypoteka single
Neprehliadnite

Banky budú pre rastúce úroky opatrnejšie. Ľudia získajú menej peňazí

Netýka sa to pritom iba takzvaných tretích krajín, ale aj Európskej únie. Napríklad v Španielsku, Chorvátsku alebo Taliansku je podmienkou uzavretia kúpnej zmluvy pridelenie takzvaného osobného identifikačného čísla kupujúcej strane. „ Preto by kupujúci nemal podceniť špecifiká lokálnej právnej úpravy a nespoliehať sa na to, že všetko bude v zásade fungovať rovnako ako na Slovensku,“ upozorňuje partner v advokátskej kancelárii Havel & Partners Ondřej Majer.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa