Domnienka, že v straníckej funkcii je preto, lebo má dôveru členov krajskej organizácie, neobstojí, lebo v strane Roberta Fica sa funkcionári nevolia zdola nahor, ale padajú zhora nadol. Podľa článku 12 stanov strany má iba predsedníctvo právo „voliť a odvolávať krajských predsedov a okresných predsedov“.
Príbeh S. Kubánka podáva správu nielen o ňom, ale aj o pomeroch v strane, v ktorej funkcionárči.
Na ceste k vzdelaniu
November 1989 zastihol S. Kubánka, absolventa elektrotechnickej priemyslovky, vo funkcii predsedu národného výboru vo Veľkom Šariši. Už 10. januára 1990 sa stal súkromným podnikateľom, ale v tejto oblasti do slovenskej špičky neprerazil. Do verejného života sa vrátil v roku 2000, keď spoluzakladal okresnú a krajskú organizáciu Smeru.
Ako straník nikdy nebojoval so silnejšími. V roku 2003, keď sa mohol stať podpredsedom Smeru, kandidatúry sa vzdal v prospech Pavla Pašku. Keď sa po prvých voľbách do europarlamentu uvoľnili poslanecké mandáty v NR SR, akceptoval, že strana neposlala do parlamentu jeho, ale Petra Oremusa.
Predseda Smeru to ocenil, lebo ak v parlamentných voľbách 2002 bol S. Kubánek na 29. mieste kandidačnej listiny, tak v roku 2006 postúpil na 13. miesto. V prvej dvadsiatke bol aj v troch ďalších voľbách – bez ohľadu na to, čo sa s ním spájalo.
V roku 2005 prešovský župan Peter Chudík vymenoval S. Kubánka za riaditeľa úradu samosprávneho kraja, hoci krajský šéf Smeru na to nemal vzdelanie. Podľa zákona o verejnej službe smel túto funkciu zastávať len človek s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa. S. Kubánek ju zastával ako stredoškolák.
Robert Kaliňák, minister vnútra: Ak podozrenie nie sme schopní podložiť dôkazmi, tak platí, že tá vec je tak, ako je.
Spôsob, akým si neskôr vzdelanie doplnil, vzbudil pozornosť. Ukázalo sa totiž, že jeho bakalárska práca je plagiátom, lebo celé pasáže odpísal od autora, ktorého necitoval. Na otázku, či jeho počínanie schvaľuje, predseda Smeru povedal: „Pokiaľ ide o kvalitu diplomových prác, patrí to školám, aby to hodnotili, a pedagógom a nie politickým stranám.“
Ak prvý vysokoškolský stupeň dosiahol S. Kubánek na škole pochybnej povesti (Bankovní institut, vysoká škola), k titulu inžinier prišiel na Dubnickom technologickom inštitúte, kde obhájil diplomovú prácu s názvom Marketingový mix Prešovského samosprávneho kraja. Táto práca – v rozpore so zákonom – nie je dohľadateľná na internete.
Nenápadní kandidáti Stanislav Kubánek (vľavo) a Peter Chudík získali viac preferenčných hlasov ako šéf ich strany Zdroj: SITA / Viktor Zamborský
Deviati z Kubánkovho kraja
Prostredníctvom spoločnosti Trend International S. Kubánek vydával periodikum s názvom Slovenský rozhľad, do ktorého aj autorsky prispieval. Vystupoval vždy na obhajobu svojho predsedu – najmä keď sa dopustil verbálnych úletov.
V roku 2009 napríklad R. Fico vyhlásil, že sa uskutočnilo stretnutie vydavateľov slovenskej tlače, na ktorom vraj bolo „presne dohodnuté, ako sa denníky majú správať“, aby čo najviac uškodili vláde a jej predsedovi. S. Kubánek tomu venoval obrovský priestor.
Teraz stojí pred dilemou, či finančnú sankciu vo výške 100-tisíc eur zaplatí, alebo sa vzdá poslaneckého mandátu
O skutočnosti, že vydavatelia a šéfredaktori reagovali vyhlásením, v ktorom skonštatovali, že „premiér Fico klame“, Kubánkove noviny rozsiahly materiál nepriniesli. Ani o tom, že premiér signatárov vyhlásenia za ich tvrdenie nezažaloval.
Služba, ktorú vydávaním novín poskytoval strane, sa S. Kubánkovi vrátila, keď sa začali množiť správy o jeho prešľapoch. Pred voľbami v roku 2010 mala prešovská organizácia Smeru na svojej internetovej stránke údaj, že jej sponzorom je aj firma Movyrob. Táto spoločnosť však
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?