Výrazný náskok pred ôsmimi stranami, ktoré prekročili päťpercentný prah pre vstup do českej Poslaneckej snemovne, získalo hnutie s ľahko zapamätateľnou skratkou ANO. Tá však mnohým veľa nehovorí a zahraničiu už vôbec nič. Zato Andrej Babiš, zakladateľ a šéf hnutia ANO 2011, upútal pozornosť svetovej verejnosti, keď o ňom novinové titulky a televízne správy referovali ako o českom Trumpovi.
Český Trump
Personalizovanie tohtoročných volieb do dolnej komory českého parlamentu prinieslo 63-ročnému víťazovi vítanú medzinárodnú publicitu. Nebola príliš lichotivá, pretože kládla Českú republiku na roveň aj s porošenkovskou Ukrajinou.
Stručný opis znel, že tento multimiliardár sa pravdepodobne pustí do oligarchizovania svojej krajiny, aby ju viedol ako súkromnú firmu. Objavili sa aj sarkastické poznámky, že „prifarí“ Českú republiku k svojmu transnacionálnemu holdingu Agrofert.
Ten zahŕňa vyše 230 spoločností a vyvíja obchodnú a výrobnú činnosť v dvadsiatich štátoch na štyroch svetadieloch vrátane USA, Číny, Brazílie a Ruska.
A. Babiš figuruje už niekoľko rokov vo Forbesovom rebríčku svetových miliardárov. V súčasnosti mu patrí 564. priečka pri odhadovanej výške imania 3,4 miliardy dolárov. Len osemnásť miest ho delí od svetovej politickej superhviezdy, amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vlastní majetok za tri a pol miliardy.
Rodenému Slovákovi a zároveň druhému najbohatšiemu občanovi Českej republiky sa v uplynulom roku darilo lepšie ako jeho americkému proťajšku. Forbes Magazine sa nedávno zmienil o tom, že 71-ročný newyorský realitný magnát si úradovaním v Bielom dome privodil úbytok za 200 miliónov dolárov. Činorodý A. Babiš sa, naopak, vzmáhal i popri svojich povinnostiach v službách štátu. Podľa Forbesu od marca 2016 do tohtoročného marca zbohatol z 2,5 na 3,4 miliardy dolárov.
Bude lojálny
Údaje o jeho miliardách nenapovedia v zahraničí veľa o tom, prečo sa pustil do vysokej politiky a zviedol volebný boj. Za vysvetlením netreba chodiť ďaleko. Hnutie ANO 2011 vzišlo z občianskeho združenia Akce nespokojených občanů – odtiaľ skratka ANO. Zrodilo sa v ohlase na širokú mieru korupcie vo verejnej sfére a paradoxne to bol oligarcha A. Babiš, kto vyhlásil krížovú výpravu za očistenie českého podnikateľského prostredia i politického života od netransparentnosti a korupcie.
Hnutie ANO vysoko bodovalo už krátko po založení, keď v parlamentných voľbách 2013 skončilo ako druhé so ziskom takmer 19 percent hlasov, čo mu vynieslo 47 mandátov a ministerské kreslo. V koaličnej vláde so sociálnymi demokratmi a ľudovcami A. Babiš riadil rezort financií a bol 1. podpredsedom vo vláde Bohuslava Sobotku.
Dôsledne si pestoval imidž úspešného podnikateľa, avšak zatláčaného outsidera, ktorému konkurenti závidia a znevažujú ho, kde sa dá
Naďalej vlastnil Agrofert a až začiatkom tohto roku previedol svoje firmy do zvereneckého fondu. Napriek tomu si udržiaval ako politik i šéf hnutia ANO vysoké preferencie. Jeho tvrdenie, že nevstupoval do politiky, aby v nej zbohatol, pretože už je dosť bohatý, vyznievalo hodnoverne. Občania mu tolerovali – a možno neraz ticho obdivovali – majstrovské umenie využívať do krajnej miery, až na hranu legálnosti, dotačné fondy Európskej únie pre podniky jeho konglomerátu. Politickí marketéri mu vytvorili aureolu neskorumpovateľného politika, aký nemá na českej politickej scéne obdobu.
Svoju rétoriku o tom, že je absolútne nezávislý a že chce zaviesť manažérske prvky do riadenia ekonomiky štátu, odkopíroval do istej miery od D. Trumpa. V každom verejnom prejave a v rozhovoroch s novinármi prízvukoval
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?