Nemusíte byť senzibil, aby ste cítili pozitívnu energiu, ktorá tryská z adeptov na slovenského Nikolu Teslu či Thomasa Edisona. Nemusíte sa nijako špeciálne vyznať v technológiách alebo sociálnych sieťach, aby ste pochopili, že ich nápady majú hlavu a pätu. Čo na tom, že väčšina projektov je zatiaľ v štádiu pokusu. A omylu.

Kedy sa nápady dnešných start-upistov stanú súčasťou hlavného slovenského ítečkového peletónu alebo dokonca vystriedajú jeho hlavných ťahúňov, to zatiaľ ťažko povedať. Pravdepodobné je, že väčšina projektov, ktoré siahajú od miniatúrnych kamier pre malé deti po aplikácie na zvýšenie produktivity práce, neprežije druhý-tretí rok existencie.

Ale niektorým by sa to azda mohlo podariť. Novinári by to ocenili. A nielen oni. Písať (a čítať) dookola o Esete či Sygicu síce nie je hanba (a nuda), ale potešili by aj ďalšie úspechy Slovákov presahujúce hranice domoviny.

Neznamená to, že trh IT firiem sa nemení. Nedávna história ponúka pár príkladov „start-upov“, ktoré za pár rokov raketovo vyrástli a dnes už hrajú v ítečkovej extralige. Pravda, dostali sa tam trocha iným spôsobom, ako to majú vymyslené autori projektov zo StartupAwards.Sk.

Palivo z veľkej časti čerpali, čerpajú a zrejme aj čerpať budú z multimiliónových zákaziek na informatizáciu štátu. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby nad nimi nevisel oblak pochybností. Insideri a „zlé jazyky“ tvrdia, že k lukratívnym kontraktom im pomohli predovšetkým lukratívne kontakty. Nehovoriac o žalostnom výsledku informatizácie.

Kto ponesie pochodeň slovenského IT

Fakt je, že aktuálne sú štátne zákazky jedným z rozhodujúcich vektorov hybnosti slovenského ítečkového sektora. Podľa prepočtov TRENDU na ne môže pripadať až 40 percent výnosov IT firiem. Ich hegemóniu vedia narušiť zatiaľ len zdieľané služby servisných centier, ktoré na Slovensku v uplynulej dekáde vybudovali nadnárodné koncerny.

Naopak, klasický retail je maličký. Slovenské IT firmy až na výnimky neprodukujú výrobky a služby pre bežných spotrebiteľov. Hoci s rastúcou penetráciou smartfónov, internetu, sociálnych sietí a technologických gadžetov pre každú príležitosť musí byť potenciál tohto segmentu každému jasný. Mimochodom, impulz môže prísť aj zo spomínanej informatizácie. Stačilo by, keby štát otvoril svoje systémy a dáta pre nezávislých vývojárov. A start-upy.

Čo by sa stalo, keby v slovenskom IT sektore pribudlo viac Esetov a Sygicov? Určite by pomohli podnikanie v tomto priemysle zbaviť demotivujúcej eurofondovej pachuti. Určite by zlepšili jeho perspektívy a vyhliadky do budúcnosti. A Slováci i cudzinci by si mohli právom povedať, že Good Idea Slovakia!