V podmienkach slovenského verejného obstarávania nejde o výnimočné súťaže. Oba opísané príklady skôr ilustrujú bežnú prax, ktorá nie je pre štát lichotivá. Podľa verejne dostupných štatistík z Vestníka verejného obstarávania sa jeden, nanajvýš dvaja záujemcovia objavujú až v polovici tendrov z posledných rokov. A až do 40 percent zákaziek sa končí tak, že predpokladaná cena pred vyhlásením súťaže sa rovnala vysúťaženej.

Neefektívne obstarávanie za štátne peniaze, zdá sa, začínajú seriózne riešiť na viacerých úradoch. TREND sa spolu s nimi aj s ďalšími odborníkmi ako napríklad ľuďmi z Finstat.sk či UVOstat.sk na problémy a podozrenia pozrel cez štatistiky. A to nielen o samotnom obstarávaní za posledných päť rokov, ale aj cez víťazné firmy.

Najväčšie diery

Vysoký podiel zákaziek, ktoré skončili na predpokladanej cene, prekvapil aj Petra Kundera z Aliancie fair-Play, ktorý sa téme verejného obstarávania venuje dlhodobo. Čo ho však neprekvapilo, je spomínaný často nízky počet uchádzačov.

Kto najviac zarába na štáte

Zdroj: Zsolt Lukács

„Eliminácia konkurencie je podľa mňa jeden z častých spôsobov korupcie vo verejnom obstarávaní.“ Deje sa to podľa neho napríklad vylúčením niektorých uchádzačov. Konkrétne to ilustruje na dávnejšom obstarávaní, do ktorého sa prihlásilo 13 firiem a 12 zo súťaže rovno vylúčili.

„Ďalším problémom je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa