Aj keď eurofondy tečú najmä cez ministerstvá dopravy, školstva či sociálnych vecí, je to Ľ. Vážny, kto má po novom určiť ich smer v programovacom období 2014 až 2020. A tak sa z neho pre túto chvíľu stáva významný politik.
Na svoje vymenovanie čakal Ľ. Vážny niekoľko mesiacov, už vtedy sa dal vytušiť vnútorný konflikt v Smere. Prechádzali na neho právomoci riadiť eurofondy a investičné zámery z ministerstva dopravy, ktoré ovláda Ján Počiatek. A tak sa stretli dve silné záujmové vetvy v Smere, ktoré majú rôznych mecenášov. Kým jednej pripisujú vplyv podnikateľa Jozefa Brhela, na Ľ. Vážnom visí nálepka mečiarovského privatizéra Vladimíra Poóra. Sedel totiž v predstavenstve Poórovho podniku Nafta Gbely.
Vážnemu sa napokon podarilo post získať a od novembra minulého roka, odkedy nastúpil, o ňom nebolo takmer počuť. Nepredložil žiadny zásadnejší dokument, o ktorom by sa verejne nahlas diskutovalo. Až doteraz, keď s Bruselom vyjednáva, ako Slovensko použije zhruba štrnásťmiliardový eurofondový koláč.
Na papieri plán nevyzerá zle. Viac peňazí má ísť do rozvoja ako do rekonštrukcie budov, na veľké projekty a riešenie nezamestnanosti. Práve na Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia vyčlenili balík, ktorý je skoro trojnásobne väčší ako súčasný.
Ak by sa vďaka tomu podarilo Slovensku vyriešiť dlhodobý problém a znížiť nezamestnanosť, bola by to asi prvá príležitosť pochváliť vicepremiéra pre eurofondy. Doterajšie skúsenosti s využitím tohto program však zakladajú dôvod na skepsu. Stačí si spomenúť na sociálne podniky, kde eurofondy poslúžili len ako biznis pre členov strany.
Za deklarovanými eurofondovými prioritami Smeru, ako je dostavba diaľnice D1 z Bratislavy po Košice a ďalej na východ či sociálna oblasť, vidno horizont prezidentských volieb. Čosi iné sa dá vytušiť z pomenovania dokumentu o delení eurofondov, ktorý má TREND k dispozícii. U Ľ. Vážneho ho nazývajú politická dohoda. Keď vládne jedna strana, je ťažké si predstaviť, na čom sa sama so sebou dohodne. Iba ak by bol materiál kompromisom medzi jednotlivými skupinami v Smere a oligarchami v pozadí.