Nová vláda má, na rozdiel od tej predošlej, bližšie k malým farmárom. To sa odzrkadlilo aj na reakciách na jej programové vyhlásenie. Po zverejnení jeho návrhu prišla s kritikou Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR, ktorá zastupuje najmä väčších hráčov. Prekážalo jej, že s ňou pri tvorbe dokumentu nekomunikovali. Naopak, Vidiecka platforma, združujúca menších farmárov, presadila do programu  kabinetu viaceré návrhy, s ktorými u bývalých vlád vždy narazila.

Na čom sa zhodujú všetci aktéri, je zvýšenie potravinovej sebestačnosti Slovenska, a to aj vo svetle možnej potravinovej krízy. Sebestačnosť by sa mala zvýšiť najmä podporou aktívnych farmárov, ktorí produkujú to, čo Slovensku chýba a musí to dnes dovážať. Tuzemskí farmári by mali namiesto obilia a repky pestovať zeleninu a ovocie a chovať viac prasiat a kráv. Záporné saldo zahraničného obchodu v poľnohospodárstve a potravinárstve za vlaňajšok medziročne narástlo o 11 percent, na 1,8 miliardy eur.

Neprehľadné vzťahy

Drvivú väčšinu poľnohospodárskej pôdy, ktorá má rozlohu približne dva milióny hektárov, obhospodarujú veľkí farmári, ktorým sa pri súčasnom nastavení podpôr oplatí pestovať pár plodín na rozsiahlej ploche. S priemernou rozlohou sto hektárov patria slovenské farmy medzi najväčšie v EÚ. Vlastnícke a užívateľské vzťahy sú neprehľadné a je v nich veľa nedoriešených sporov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa