Mediánový vek sa v krajine zvýšil z 39 rokov v roku 2015 na vlaňajších 40 rokov a sedem mesiacov [medián je hodnota, ktorá rozdeľuje postupnosť podľa veľkosti usporiadaných výsledkov na dve rovnako početné polovice – pozn. TRENDU]. Obyvateľstvo veľkých miest je priemerne ešte staršie. Mediánový vek tak už vo všetkých krajských mestách prekročil hranicu 41 rokov. To je o poznanie viac než polovica priemernej dĺžky života, ktorá sa na Slovensku pohybuje medzi 77 a 78 rokmi.
Na druhej strane sa vo všetkých regionálnych centrách v poslednom čase zvyšuje pôrodnosť. To je síce prísľub do budúcnosti, v súčasnosti však väčší počet detí a početnejší seniori zmenšujú podiel populácie v produktívnom veku. A to zvyšuje tlak na verejné rozpočty. Tento vývoj je evidentný v Bratislave, kde na sto osôb vo veku 20 až 64 rokov pripadá 60 detí a dôchodcov. Takzvaný index ekonomického zaťaženia od roku 2015 citeľne vzrástol vo všetkých krajských mestách. Najviac v Banskej Bystrici, ktorá zároveň v rovnakom období zaznamenala rekordný prírastok seniorov viac ako o štvrtinu.
Banská Bystrica tak má spolu s Trenčínom najstaršie obyvateľstvo spomedzi všetkých krajských miest. V prípade Trenčína sa na tom podieľa vysoká dĺžka života, ktorá sa v prípade žien blíži k 83 rokom. Trenčania zároveň najmenej často umierajú pred 65. narodeninami. V strede Slovenska, na rozdiel od ostatných regiónov, nezachraňuje bilanciu krajských centier ani vidiek. Od začiatku tisícročia stratila Banská Bystrica vyše päťtisíc obyvateľov a podľa demografických prognóz bude úbytok v najbližších rokoch pokračovať. Ešte rýchlejšie vymieranie čaká Martin, Poprad a hlavne kedysi 54-tisícovú Prievidzu.
Probémy s kapacitou
Rodáci z oblasti na východ od Trnavy a na juh od Žiliny skrátka často zakladajú rodiny inde – typicky v bratislavskej aglomerácii. Aj vďaka nim Bratislava ešte stále patrí k relatívne mladým mestám, v okolitých satelitoch sa vekový priemer pohybuje dokonca pod štyridsiatkou. „V roku 2018 pripadalo na jedno miesto v škôlke vyše 1,3 dieťaťa vo veku tri až šesť rokov. Napríklad v Petržalke to v roku 2020 spôsobilo odmietnutie prijatia 800 detí do verejných materských škôl,“ uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová. Podobné problémy potom vyvoláva nárast počtu obyvateľov v dôchodkovom veku. Magistrát preto pripravil internetovú mapu, vďaka ktorej môžu obyvatelia sledovať podiely jednotlivých vekových skupín na územiach s veľkosťou 250 x 250 metrov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?