K. Georgieva prizvukuje, že Európa má v SB najväčší, takmer tretinový „vlastnícky“ podiel a spolu s jej osobou po dlhom čase na vysokej pozícii aj vlastného človeka. TREND sa s ňou rozprával na konferenci Globsec Tatra Summit, kde si prevzala ocenenie Globsec European Award.

Do novovytvorenej funkcie výkonného riaditeľa Svetovej banky sa dostala žena. Ako to ovplyvní fungovanie SB? Vieme, že aj v Európskej komisii ste presadzovali kvóty na podiel žien v manažérskych funkciách.

Je to pozícia, ktorá toho veľa definuje, osobnosť a jej priority v nej majú svoju relevanciu. Ale hlavná náplň je rovnaká. Mobilizujeme zdroje pre rozvojovú pomoc a zaisťujeme, aby plynuli tam, kde sú najviac potrebné, kde budú mať najväčší prínos. Môj pohľad je, že svet bude bohatší, ak muži a ženy budú mať rovnaké príležitosti. A keďže SB rada pracuje s dátami, vieme, že krajiny by si dokázali podstatne zvýšiť HDP, ak by ženy mali rovnaký prístup k vzdelaniu, k pôde, k financiám a pracovným miestam.

Ako sa to prejavuje vo vašom pôsobení?

Aj vo Svetovej banke podporujem rodovú rovnosť, pretože chceme vyzerať tak, ako vyzerá celý svet, teda polovica mužov a polovica žien. V Európskej komisii som presadzovala 40 percent žien v manažérskych funkciách do roku 2019, v SB hovoríme o 50 percentách do roku 2020. Na najvyššej riadiacej úrovni nám k tomu dnes chýba už len jedna žena. Otázka podielu žien je ale oveľa pálčivejšia v rozvojových krajinách, kde je veľkou škodou, že sa ich talent nevyužíva.

„Je oveľa menej nákladné hasiť požiar konfliktov, kým sú plamene ešte malé.“

Mnoho rozvojových projektov je zameraných špeciálne na ženy, napríklad ich vzdelávanie. Prečo?

K tomu mám neuveriteľné príbehy. Dôvodom, prečo to tak je, je, že ak ženy chodia do školy a aj ich vychodia, stáva sa z nich produktívna pracovná sila, vydávajú sa neskôr, majú deti neskôr a tie deti sú zdravšie. Je ich tiež menej. Ak sa pozrieme na krajiny, kde je najviac extrémnej chudoby, je to obyčajne pre vojny, prírodné katastrofy, zlé vládnutie, ale aj pre vysoké prírastky obyvateľstva. Ak ale dievčatá do svojich osemnástich rokov študujú, robí to v krajinách obrovský rozdiel. Robia oveľa lepšie životné rozhodnutia.

Kristalina Georgieva: Budem rada, keď Svetovú banku už nebude treba

Kristalina Georgieva prevzala ocenenie Globsec European Award z rúk ministra financií P. Kažimíra Zdroj: Globsec

Spomínali ste príbehy...

Jeden je o Bangladéši. Ako krajina nemajú veľa prírodných zdrojov, ale dokázali sa počas posledných dekád výrazným spôsobom rozvinúť. Centrom tohto procesu bolo vzdelávanie, pre chlapcov i dievčatá. Stalo sa to, že dievčatá šli do školy, získali zručnosti a stali sa súčasťou priemyselného odvetvia, ktoré Bangladéšu veľmi pomohlo: textilného priemyslu. Tieto vzdelané dievčatá teraz predstavujú veľký rastový potenciál — mnoho z nich sa dnes stáva podnikateľkami. Jeden z projektov, ktoré sme podporili, je o finančnej inklúzii. Mladé ženy si môžu otvoriť mobilné bankové účty. Jedna mladá žena nám hovorila, že pred týmto projektom čakala jej svokra v deň výplaty pred dverami továrne, aby jej peniaze vzala. Ale dnes jej mzda putuje na jej vlastné konto, nikto jej ju nevezme. Teraz sa sama stáva podnikateľkou a dokáže investovať vlastné peniaze.

A ten vplyv na demografiu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa