Kotlebovci nemajú nárok oháňať sa slobodou prejavu

V Trestnom zákone sa píše: „Kto verejne hanobí niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu, alebo jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich náboženské vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až tri roky.“ Tento paragraf 423 si je dobré v tejto dobe pamätať.

Od viacerých slovenských politikov zaznieva kritika na podnet generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie strany Mariana Kotlebu. Jednou z častých formulovaných výčitiek je, že za názor sa netrestá. Inými slovami, ktokoľvek môže povedať verejne čokoľvek. Nie je to pravda. Platí výrok Jeana Jacquesa Rousseaua: „Moja sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého.“ Z mnohých vyjadrení členov Ľudovej strany Naše Slovensko je viac ako jasné, že sa týmito pravidlami neriadia. Mnohé z nich odporujú demokratickým princípom a ľudským právam.

Každý, kto sa verejne vyjadruje k veciam spoločenským, musí niesť za svoje slová zodpovednosť.

Rozhodnutie o rozpustení strany, ktorej predstavitelia sa dlhodobo stavajú do roly bojovníkov proti skazenému systému (rozumej demokracii), je prvým nevyhnutným krokom k ochrane demokratického poriadku a ústavy. Ak by sa stalo inak, kotlebovci by sa stali súdom potvrdenou a legitímnou politickou silou.

Druhým, ešte nevyhnutejším krokom je legálne zabrániť členom zrušenej strany presunúť sa do ďalšieho politického subjektu. Len v takom prípade bude mať snaha chrániť demokraciu zmysel.

Toto nie je debata o príčinách a príznakoch. Ak pacient trpí prudkou horúčkou, je nutné ho okamžite stabilizovať paracetamolom a studenou sprchou. Následne podávame antibiotiká.