Vodárenský sektor bol aj vlani silne regulovaný štátom. Kľúčové hospodárske ukazovatele vodárenských spoločností sa tak opäť menili minimálne. Celkové tržby odvetvia z regulovanej činnosti dosiahli podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) úroveň 209 miliónov eur, čo je v medziročnom porovnaní približne o percento viac.
Dlhodobo paralyzované zvyšovanie cien dostalo vodárov do situácie, keď nie sú schopní z výnosov pokrývať náklady. Vodárenské firmy zápasia so zhoršujúcim sa stavom spravovanej infraštruktúry a straty vody v potrubnej sieti z roka na rok rastú.
Zo sieťových odvetví sa vlani najviac darilo elektroenergetikom
Vodári sú pritlačení ku dnu
Vlani zaznamenali vodárenské spoločnosti značný prepad výsledku hospodárenia za pitnú vodu. Kým v roku 2018 dosahoval súhrnne takmer 5,3 milióna eur, vlani medziročne klesol až o trinásť percent, na 4,5 milióna eur. Celkový zisk vodárenských spoločností v oblasti pitnej vody dosiahol najnižšiu úroveň od roku 2016. Dlhodobo stratoví sú vodári aj v oblasti odpadových vôd. Aj keď v medziročnom porovnaní vlani stratu o tretinu znížili, rok uzavreli v mínuse 7,5 milióna eur.
Prísna regulácia ÚRSO povolila vlani rast cien za výrobu a dodávku pitnej vody len dvom zo štrnástich vodárenských spoločností. V porovnaní s rokom 2018 sa zvýšila priemerne len o 0,1 percenta, na 1,053 eura za kubický meter. Zmeniť cenu v oblasti odvádzania a čistenia mohlo šesť spoločností, a to najmä z dôvodu investícií na výstavbu verejných kanalizácií a čistiarní odpadových vôd. Priemerná cena vlani medziročne vzrástla o dve percentá na 1,012 eura za kubický meter.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?